دنیای کویر
به نام خالق طبیعت 
تالاب فرهنگ آباد واقع در شهرستان انار یکی از تالابهای آب شور حاشیه کویر است

k1544_taalaab.jpg

تصویر با وضوح بالا در ادامه مطلب

ادامه مطلب
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]


منطقه كالمند - بهادران در سال 1355 به دليل تخم گذاري پرنده با ارزش و كمياب هوبره و همچنين برخورداري از وضعيت اكولوژيكي مناسب جهت ادامه حيات گونه هاي ارزشمند جانوري و گياهي مختلف از جمله آهو و زاغ بور به عنوان منطقه شكار ممنوع و از تاريخ اول خرداد ماه سال 1370 با تصويب شوراي عالي محيط زيست رسماً در زمره مناطق چهار گانه تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفته و به عنوان حفاظت شده اعلام گرديد.


موقعيت جغرافيايي، سيماي طبيعي و اقليم
اين منطقه در حد فاصل 54 درجه و 20 دقيقه تا 55 درجه و 15 دقيقه طول جفرافيايي و 31 درجه و 5 دقيقه تا 31 درجه و 35 دقيقه عرض جفرافيايي واقع شده است.

كالمند در 20 كيلومتري شهرستان مهريز و 50 كيلومتري مركز استان و بهادران در 85 كيلومتري بزد قرار گرفته است.

وسعت اين منطقه حدود 250000 هكتار برآورد شده كه بيش از نيمي از مساحت آن را نقاط دشتي و مابقي را ارتفاعات صعب العبور، كوهپايه ها و تپه ماهور ها تشكيل داده است. بلندترين نقطه منطقه مزبور در كوه مذوار با ارتفاع 3290 متر و پست ترين نقطه آن در كفه مهدي آباد 1400متر از سطح دريا ارتفاع دارد.

ميزان بارندگي در نقاط مختلف اين مظقه متفاوت بوده و از حداقل 50 تا حداكثر 150 ميلي متر در سال متغير مي باشد.

منابع آب
منابع آبي موجود در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران به دليل وسعت زياد و كويري بودن آن جوابگوي نياز حيات وحش منطقه نبوده است. سنگآب هاي موجود در منطقه كه در اثر انحلال آهكي به طور طبيعي تشكيل شده اند، از نظر ذخيره و ظرفيت نگهداري آب متفاوت و ميزان آب آنها تحت تاثير نزولات جوي بوده و در سال هاي اخير كمبود بارشهاي جوي موجب گرديده تا ذخيره آبي چشمه ها و سنگآب هاي منطقه بسيار كم شود.

در اين راستا اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد با حفر چند حلقه چاه، نصب چند عدد تلمبه بادي، تعمير و مرمت سنگآب ها و ايجاد مخازن آب متعدد زيرزميني اين امكان را فراهم آورده كه حتي در ماه هاي گرم سال نيز گياهان و جانوران وحشي منطقه با مشكل كم آبي مواجه نباشند.

فلور گياهي
كنترل مستمر منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران، اعلام يك پنجم منطقه به عنوان محدوده امن و اجراي قانون تعليف احشام موجب گرديده تا جوامع گياهي منطته مركب از انواع فرم هاي رويشي اعم از يكساله علفي، چندساله علفي، بوته ها، درختان و درختچه ها كه در گذشته سير قهقرايي را طي مي كرده اكنون از وفور نسبي برخوردار باشند. طبق مطالعات انجام شده در تابستان 1379 تعداد 115 گونه گياهي در منطقه شناسايي شد كه به عنوان نمونه مي توان به گونه هاي زير اشاره نمود: گون، اسفناج وحشي، تره تيزك، كاكوتي، فرفيون، گل گندم، شقايق كوهي، انغوزه، زنبق صحرايي، مليكا، خارشتر، كلاه ميرحسن، كاروانكش، افدرا، اسكنبيل، تاغ، قيچ، پرند، گز، گل كتاني، بابونه اي، شب بوي صحرايي، تلخك، اسفند ، علف شور، كلپوره، شيرينك، بادام كوهي، انجير وحشي، كسور و بنه.

فون جانوري
منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران با توجه به وجود ارتفاعات، تپه ماهور ها و دشت ها زيستگاه و مامن مناسبي جهت زندگي انواع گونه هاي جانوري مي باشد. در ارتفاعات منطقه گله هاي متعدد كل و بز و قوج و ميش مشاهده شده و در قسمتهاي دشتي تعداد زيادي آهو كه حدود 2000 راس تخمين زده مي شود نظر هر بيننده اي را به سوي خود جلب مي كند.

درقسمت هاي شمال و شمال شرقي منطقه كه از اقليم خشك تري برخوردارند تعدادي جبير زيست مي نمايند. همچنين جانوراني از قبيل يوزپلنگ، كاراكال، پلنگ، كفتار، روباه، گرگ، شغال و پرندگان ارزشمندي همچون زاغ بور، هوبره، كبك، تيهو، باقرقره و خزندگاني مانند بزمچه و مار در منطقه موجود مي باشند.

لازم به ذكر و تشكر است از محيط بانان نمونه منطقه كه شبانه روز از اين حيات وحش پاسداري مي كنند.

مركز تكثير و پرورش گورخر
كمتر از نيم قرن پيش حدود دو سوم خاك كشور ايران زيستگاه گورخر ايران بود كه بر اثر شكار بي رويه و تعارضات انساني، وجود اين گونه فقط منحصر به دو منطقه توران و بهرام گور شد. درسال 1376 اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد طرح اسارت، انتقال و رهاسازي گورخر ايران را در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران راه اندازي كرد كه خوشبختانه اين طرح با موفقيت روبرو و در حال حاضر 8 راس گورخر در اين منطقه زيست و با توجه به روند تكثير پيش بيني مي شود كه در آينده نزديك در مناطق مختلف استان رهاسازي گردند.

قابليت هاي منطقه

نقاط ديدني، چشم انداز ها و مناظر طبيعي اين منطقه، وجود حيوانات با ارزش و حمايت شده اي چون آهو، جبير و پرندگان نادر و كميابي مانند زاغ بور و هوبره، با ارزش بن المللي اشان بر اهميت اين اكوسيستم كويري افزوده است. گياهان و جانوران موجود در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران كه به نحو مطلوبي خود را با شرايط سخت كويري تطابق داده اند مي توانند به عنوان نمونه مورد مطالعه وتحقيق مراكز آموزشي و تحقيقاتي قرار گيرند. در پايان ذكر اين نكته ضروري است كه عليرغم وجود تعداد زيادي از آبادي ها و چاه هاي كشاورزي در منطقه اين مسيله در روند حفاظت تاثير منفي چنداني نداشته كه اين امر را بايستي مرهون همراهي و همدلي مردم و فرهنگ غني و شناخت عميق آنها نسبت به حفاظت از گونه هاي وحش دانست.


[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
سلام دوستان کویری...

یه کلیپ هست که تو یکی از تالابهای حاشیه کویر به نام تالاب فرهنگ آباد ساختم خونندش محمدصالح ملانوریه می تونین از لینک زیر دانلودش کنین. کارگردانش خودمم

http://share.faupload.com/files/get/lfIOJiYZ0Y/setareh.3gp

امیدوارم خوشتون بیاد   

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

نام علمی : varanus griseus

نام انگلیسی:  desert monitor    

نام فارسی: بزمجه بیابانی 

 

 

پراکندگی

مشخصات: در زيرگونه V.g.griseus دم در تمام طول خود در برش عرضي مدور است؛ در زيرگونه V.g.caspius نيمه پيشين دم در برش عرضي كم و بيش مدور در نيمه خلفي باريك و در برش عرضي از دو طرف فشرده و داراي يك تيغه مشخص در سطح فوقاني است. فلسهاي شكمي در 110 تا 125 رديف عرضي از يقه تا كشاله ران.
رنگ آميزي: ناحيه پشتي با 5 تا 8 (معمولا 6) نوار عرضي باريك بعلاوه يك يا دو نوار عرضي پشت گردني؛ در زيرگونه V.g.riseus اين نوارها خاكستري و دم تقريبا تا انتها با 19 تا 28 نوار عرضي تيره؛ در زيرگونه V.g.caspius نوارهاي عرضي روي ناحيه پشت قرمز قهوه‌اي و دم با 13 تا 19 نوار عرضي تيره، انتهاي دم (معمولا يك سوم انتهايي) در بالغها بدون طرح و در نمونه‌هاي جوان در تمام طول دم داراي نوار.
زيستگاه: نواحي بياباني و نيمه بياباني، زمينهاي ماسه‌اي با سطوح ناهموار، خاكهاي رسي، در دامنه كوهها، تپه‌ها و دشتها با پوشش گياهي استپي شامل بوته‌ها، درختها و نيز اطراف زمينهاي كشاورزي و باغها.
عادات و رفتار: در ساعات اوليه روز فعاليت مي‌كنند؛ از لانه‌هاي زيرزميني پستانداران و ديگر جانوران بعنوان پناهگاه استفاده مي‌كنند، و يا خودشان لانه‌هايي به طول 500 سانتيمتر و عمق 50 تا 120 سانتيمتر در زمينهاي ماسه‌اي يا رسي حفر مي‌كنند؛
تغذيه آنها از پستانداران كوچك، خزندگان، پرندگان، تخم پرندگان و خزندگان، عقربها، حشرات بزرگ، وزغها است. گاهي لاشه خواري نيز مي‌كنند؛ در جستجوي غذا ممكن است تا چند صد متر از لانه‌شان دور شوند، و براي شكار حيوانات وارد هر حفره‌اي مي‌شوند و يا زمين را مي‌كنند؛
در مواقع خطر و مقابل دشمن پاها را سيخ كرده و بدن را بالا نگه مي‌دارد، بدن و زير گلو را به طور متناوب باد كرده و فشرده مي‌كند، زبان را دائم بيرون مي‌آورد و صداي فيس فيس توليد كرده و با ضربات قوي و شلاق مانند دم به اطراف سعي در دور كردن دشمن دارند.
فصل جفتگيري پس از خواب زمستاني و در ماههاي فرودين تا خرداد است؛ در ماههاي خرداد تا مرداد ماده‌ها 10 تا 25 تخم در حفره‌هايي كه به عمق 70 تا 120 سانتيمتر حفر كرده‌اند و يا حفره‌هاي امن ديگر مي‌گذارند (اغلب در نزديكي لانه بزمجه ماده مي‌باشد)، روي تخمها را با مواد گياهي و خاكروبه مي‌پوشانند، و تا چند هفته تحت مراقبت مادر قرار مي‌گيرند؛ مدت زمان باز شدن تخمها بسته به درجه حرارت محيط، از 130 تا 220 روز متغير است، ولي اغلب در اواخر شهريور تا اواخر آبان تخمها باز مي‌شوند، معمولا جوانها در همان نقبهاي زيرزميني تا بهار غيرفعال بوده و مي‌خوابند؛ عمر آنها تا 15 سال گزارش شده است.
پراكندگي جهاني: شمال آفريقا، بيابانهاي آسياي مركزي و جنوب و جنوب غربي آسيا و شمال غربي هند.
اندازه: نوك پوزه تا مخرج 600 ميليمتر دم 900 ميليمتر
ملاحظات: محل نمونه تيپيك از مصر گزارش شده است. اين سوسمار يكي از گسترده‌ترين پراكنشها را در بين تمامي سوسماران داشته و از مراكش تا قزاقستان و غرب چين يافت مي‌شود؛ بنابر شواهد موجود، زير گونه V.g.griseus در غرب زاگرس V.g.caspius در شرق زاگرس پراكنش دارند، اما مرز دقيق دو زيرگونه هنوز بخوبي مشخص نيست.

بزمجه بیابانیبزمجه بیابانی

منبع ایران دسرت

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

ناهمواری‌ها

به همه پستی و بلندی‌هایی که درسطح زمین دیده می‌شوند ناهمواری می‌گویند، به دشت‌ها، دره ها، جلگه‌ها، تپه‌ها و پدیده‌های دیگری مثل آن‌ها که در روی زمین قرار گرفته‌اند، ناهمواری می‌گویند.

ناهمواریهای همواره به شکل ثابتی نیستند عوامل تغییر دهندهٔ چهرهٔ زمین، آرام آرام یا به سرعت شکل ناهمواریها را تغییر می‌دهند بررسی ناهمواری‌ها به ما کمک می‌کند تا محیط طبیعی زندگی خود را بهتر بشناسیم و از آن بهتر و عاقلانه تر بهره ببریم. تغییر شکل ناهمواری‌ها در

 • کوهستان ها
 • سواحل
 • بیابان‌ها

 در بیابانها تفاوت دما سبب وزش بادهای نسبتا شدید می‌شود این بادها، شن و ماسه‌های بیابان را جابه جا می‌کنند و آن‌ها را به صخره ها و سنگ‌ها می‌کوبند وهم چون سمباده، سنگ‌ها و صخره‌ها را صیقل می‌دهند. باد ماسه‌های بیابان را به شکل انواع تپه‌های ماسه‌ای در جایی انباشته می‌کند و پیوسته با وزش خود، شکل تازه‌ای به آنها می‌دهد هم چنین تفاوت دمای شب و روز در نواحی بیابانی زیاد است در بیابان‌ها، درطول شب به علت کمبود ابر در آسمان گرمای زمین به سرعت به آسمان منتقل شده و هوا سرد می‌شود اما در طول روز خورشید به بیابان می‌تابد و آن را بسیار گرم می‌کند این گرمی و سردی هوا در نواحی بیابانی پیوسته ادامه دارد و سبب تخریب سنگ ها بر اثر انبساط و انقباض می‌شود

خاک

خاک قشر نازکی است که درسطح زمین گسترده شده‌است و معمولاً کمتر از یک متر ضخامت دارد برا ی تشکیل یک سانتی‌متر خاک، بیش از هزار سال زمان لازم است

فرسایش

در عمل تخریب ناهموریهای سطج زمین (حمل مواد حاصل از آن) و در بر جای گذاشتن آنها در مناطق دیگرفرسایش نام دارد البته فرسایش تنها توسط آب انجام نمی‌شود و عواملی چون باد، امواج دریا و یخچال‌ها فرسایش ایجاد می‌کند و چهره زمین را تغییر می‌دهد

بیابان

بخش‌هایی از کره زمین به علت شرایط خاص آب و هوای دارای بارندگی کم است به این مناطق کم آب که گیاهان در آن بسیار کم می‌رویند و جانواران با شرایط سخت، خود را سازگار کرده‌اند بیابان می‌گویند البته گیاهان و محصولاتی که به آب فراوان نیاز دارند ومی توانند در خاک گرم و خشک هم رشد کنند در این مناطق (بیابان) بدست می‌آیند مثل درخت خرما در مناطق جنوب کشور

کویر

به بعضی قسمت‌های بیابان که برعکس دارای آب زیرزمین زیادی هستند اما به علت وجود نمک و املاح مختلف هیچ گیاهی در آن نمی‌روید، کویر می‌گویند خاک کویرها شور است و برای کشاورزی مفید نیست اما خاک بیابان غنی است و در صورت که آب کافی داشته باشد از آن محصول زیادی بدست می‌آید در این نواحی بدلیل بارندگی کم ونبودن رطوبت، گیاهان بسیار کم رشد می‌کنند و پوشش گیاهی این مناطق بیشتر بصورت بوته‌های خار دیده می‌شود در کویر با شرایط بسیار دشوار، کشاروزان می‌تواند به سختی و با حفر چاه در زمین‌های سخت و خشک کویر، آب را به سطح زمین برسانند و کشاورزی مختصری را به وجود آورند

خشک‌سالی

کمبود ریزشهای جوی مورد انتظار در یکسال نسبت به میزان متوسط بارندگی و افزایش میزان خشکی در یک منطقه را خشکسالی می‌گویند

منابع

 1. کردوانی، پرویز، مناطق خشک: ویژگی‌های اقلیمی، علل خشکی و مسائل آب، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۶۹.
 2. خوش خلق، حسن، شنهای روان و مکانیسم فرسایش‌های بادی، [بیجا: بیتا]، ۱۳۵۴
 3. ناحید فلاحیان، و دیگران، جغرافیا(۲): سال سوم آموزش متوسط رشته ادبیات و علوم انسانی، کرج: شرکت چاپ و نشر کتابهای درسی ایران، ۱۳۸۱
 4. سیاوش شایان، و دیگران، جغرافیا(۱): سال دوم آموزش متوسط رشته ادبیات و علوم انسانی، کرج: شرکت چاپ و نشر کتابهای درسی ایران، ۱۳۷۹.
 5. استیسی، تام، به من بگو از زمین، دریا و آسمان، ترجمه ا.امیر دیوانی، [بیجا] : ثمین، [بیتا].
 6. فرچیلد، جانسون مبانی جغرافیا، ترجمه باقر آیتی، تهران: ارشاد، ۱۳۶۹
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

 

گامهایم را برهنه می کنم و گام بر خاک کویر می گذارم. چشم به افق دوری می دوزم که رخوت را از خیالم می زداید. گام در خاک می نهم و آرام پیش می روم و به افق مقابل خویش نظر می افکنم که چگونه قلب آدمی را برای رسیدن به خود، به تکاپو می اندازد.
آن هنگام که برای ادامه طریقت، چاره ای جز گام نهادن بر روی خار و خاشاک نیست، خیال آدمی می رنجد. اما شوق رسیدن به آن افق سپیدی که به ورای خودش، خطه سرسبز را جای نهاده بر قدم های هر طریقت کننده ای التیام است.
چشم به آسمان کویر می دوزم که چگونه شمس را بر من گماشته و چگونه حصاری از بی رحمی را بر «گام گذارده در کویر» می گذارد. اما باید گام برداشت. در ورای این کویر خشک، آبادی است. باید استوار گام برداشت و از گزنده ها و خطرات کویر نهراسید. آنان که وصال آبادی و عافیت را دانستند، روزی کویر را در پشت سر غبار خویش جای داده اند. اگر حتی یک نفر هم بتواند، ما نیز می توانیم.
هر چه بیشتر پیش بروی، درک زیبایی برایت سهل تر است و برای رسیدن به افقی که آنجا بهشت توست، گام برهنه بر روی خار و خاشاک گذار که شهد آن شیرینی، نوش داروی هر زخمی است.

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

براي زنده ماني در صحرا مهمترين فاکتور وجود سرپناه براي حفاظت درمقابل آفتاب، گرما و باد است.

* در صحرا مواد موردنياز براي ساخت سرپناه به راحتي دردسترس نيست.

* پوشاندن بدن به وسيله شن محافظت اوليه اي درمقابل گرما به وجود مي آورد و از دست دادن آب از طريق پوست را کاهش ميدهد.

* در مناطق شني چاله اي در زمين بکنيد و يا حفره اي طبيعي پيدا کنيد و درون آن را با پارچه اي برزنتي بپوشانيد. لبه هاي آن را با شن روي زمين محکم کنيد.

* در مناطق صخره اي و سنگي چند تکه سنگ را روي هم بچينيد تا حفاظتي درمقابل چادر اسکان شما باشد.

* از پستي بلندي هاي طبيعي صحرا براي سرپناه و سايه استفاده کنيد مثلاً يک درخت، بوته ها، يا تل سنگهاي روي هم، غارها، سراشيبي هاي تپه هاي شني و يا ديواره هاي يک رودخانه خشک شده. (به دنبال نشانه هايي از جريان آب و سيل که شايد ناشي از بارندگي در کيلومترها دورتر باشد بگرديد. خوب نگاه کنيد و خوب گوش دهيد.)

* از پناهگاههايي که توسط مسافران و گردشگران قبلي ساخته شده و باقي مانده استفاده کنيد.

گودال

گودال مورد نظر بايد 6/0 تا 9/0 متر عمق داشته باشد. و ورودي آن بايد به سمت شمال باشد. کف گودال را بپوشانيد تا از انتقال رطوبت احتمالي زمين جلوگيري کند.
از دو لايه پارچه برزنتي با حداقل عرض 25سانتيمتر که به عنوان عايق دربرابر گرماي خورشيد از شما محافظت خواهد کرد استفاده کنيد.

ورودي گودال

ورودي گودال را بسيار کوچک و باريک بسازيد تا از بازتابش نور خورشيد به درون گودال جلوگيري کند
منطقه اي ايده آل براي ساختن سرپناه در نزديکي آب، ابزارهاي مورد نياز يا مواد سوختي است.

ويژگيهاي زمين

* زميني پهن و گسترده براي راحت خوابيدن.
* قسمتي مرتفع که آب به آنجا راه نيابد.
* ايمن دربرابر باد، جهت هاي شرقي و يا جنوبي تپه ها، جنگلها و موانع ديگر را براي اين کار انتخاب کنيد چرا که در نيم کره شمالي باد معمولاً از غرب مي وزد.

* از موانع طبيعي دربرابر باد استفاده کنيد تا زحمت ساخت و سازتان کمتر شود. موانعي ازقبيل صخره ها، درختان، درختان افتاده، غارها، پناهگاههاي درون سنگها و تپه هاي شني.

* در زمان سفر در مناطق کوهستاني در جستجوي غار، شکاف يا رف هاي سنگي باشيد.
* اگر در نزديکي يک حجم زياد آب، سرپناه مي سازيد از مناطقي که پايين تر از سطح آب هستند اجتناب کنيد.
* از آبراهه هاي خشک شده دوري کنيد چرا که يک توفان ممکن است جانپناه شما را دچار سيل کند.

آب

* آيا آب دردسترس است؟

* سرپناه خود را حداقل 27 متر پايين و دورتر از منبع آب خود بسازيد، بدين ترتيب ميتوانيد از آب آلوده نشده استفاده کنيد.

* در نزديکي آبهاي راکد و آبهايي با جريان بسيار آرام جانپناه نسازيد، چراکه اين آبها احتمالاً محتوي تعداد زيادي حشره است.

لوازم ساختن سرپناه

* موقعيتي را انتخاب کنيد که نزديک ابزارهاي مورد نياز و مواد لازم براي سوخت است.
حشرات و حيوانات
* بهتر است برجستگي که براي ساختن سرپناه انتخاب ميکنيد رو به نسيم باشد يا منطقه اي درمعرض نسيم دريا باشد که حشرات دور شوند.
* مناطقي در جنگل که در نزديکي جريانهاي تند آب قرار دارد بسيار مناسب است به دليل اينکه پشه ها از اين جريانهاي تند دور هستند.
* از چاله هاي درمعرض آب گرفتگي و از ردپاهاي حيوانات دوري کنيد.
* مراقب مناطقي که پر از مورچه است باشيد.
* مراقب باشيد درمعرض زنبورهاي عسل و زنبورهاي سرخ قرار نگيريد.

منبع :ایران دیسرت

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

به نام خدایی که زمین و موجودات روی آن را آفرید ...

خدایی که انسان را آفرید و او را اشرف مخلوقات خود قرار داد، انسان را آفرید تا بتواند از روح خود در وجود او بدمد تا او حامل عشقش باشد. او را آفرید تا نماینده خیر، نماینده خوبی، نماینده صلح و نماینده خودش باشد.

                     تصوير اصلي را ببينيد                

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
               

کلوت های شهداد کرمان - کویر لوت در استان کرمان

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

این عکس حس خاصی در آدم القا می کنه...کویر،کلوت،سکوت و از همه جالبتر اون کاروان شتر که این روزا فقط در فیلمها می تونیم ببینیم

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

اگر گذرتان به سایت معتبر و آکادمیک «desertland» افتاده باشد؛ شاید مانند من از دیدن این تصویر بر سر در چنین سایت علمی تعجب کنید. به هر حال شاید این هم یکی از جاذبه های کویر و بیابان باشد!! شاید هم برای دیده شدن بیشتر می توان هر کاری کرد!

نظر شما چیست؟

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
کویر را دوست دارم چون گرم است

کویر را دوست دارم چون صاف است

کویر را دوست دارم چون در آنجا از شلوغی خبری نیست

کویر را دوست دارم چون در آنجا زیبایی فراوان است

کویر را دوست دارم چون جای بکری است

کویر را دوست دارم چون چیزهای ارزشمندی در آن یافت می شود

کویر را دوست دارم چون در آنجا با معبود تنهاییم

کویر را دوست درام چون راحت می شود راز و نیاز کرد

و کویر را دوست دارم چون فرزند کویرم....

 

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

 

بی شک دیدن جانورانی که پس از پایین رفتن خورشید و فرا رسیدن شب، در کویر زندگی دوباره می گیرند، بسیار لذت بخش است . با کاهش دمای هوا و زمین گرم کویر ، اغلب جانوران برای یافتن آب، غذا و احتمالا جفت، از لانه ها و پناه گاه های خود خارج می شوند . برای اغلب دوستان خونسرد ما ، شب بهترین زمان برای فعالیت می باشد . در بعضی از جانوران مانند مار و بزمجه کاهش سریع دمای هوا باعث می شود  که این جانوران قبل از جستجو برای غذا ابتدا به گرم کردن بدن بوسیله حرارت باقی مانده در سنگها و یا شنها بپردازند .
رانندگی در شب و یا به صورت کلی شب گردی در کویر به علت خسارات زیادی که به منابع طبیعی و جانوران وارد کرده در اکثر مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی ممنوع است . اما با افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به محیط زیست و اهمیت حفظ گونه های جانوری ، گردشگری در شبهای کویر، فقط به عنوان یک ناظر و بیننده می تواند مجددا مورد ارزیابی مسوولان قرار گیرد .
برای هرچه لذت بخشتر شدن سفر کویری شما، رانندگی در شب توصیه می شود . این کار نیاز به آگاهی به نکاتی دارد که در زیر به بخشی از آنها اشاره می کنم .
● وسایل مورد نیاز :
▪ یک نور افکن قوی یا چراق قوه های بزرگ
▪ یک دوربین دیجیتال مناسب برای عکاسی در شب
▪ یک راهنمای مجرب و آشنا به منطقه
▪ لباس مناسب از جمله ژاکت , پوتین و شلوار بلند
▪ آب به اندازه دو برابر مصرف
▪ وسیله نقلیه مناسب و آماده
● چگونه و کجا رانندگی کنیم در ادامه مطلب:


ادامه مطلب
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

آیا میدانستید :::::

که کویر لوت چهاردهمین کویر وسیع دنیا می باشد....

 

و مساخت آن بیش از ۹۵ هزار کیلومتر مربع میباشد یعنی دو برابر مساحت کشور سوئیس.....

به نظر شما اگه این کویر مال سوئیس بود آنها از آن چه بهره برداریهایی می کردند؟

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

 

کویر میقان اراک

 

نام انگلیسی :  meighan playa    

نام فارسی :  کویر میقان

 

کویر میقان به وسعت ۱۲۰ کیلومترمربع در شمال شرقی اراک واقع است و در سالهای اخیر گسترش زیادی داشته است که در بخشهای شرقی آن اقداماتی در جهت جلوگیری از پیشروی کویر به عمل امده است و اکنون از بخشهای مرکزی آن سولفات سدیم استخراج میگردد .

زمین شناسی حوضه میقان اراک :

 

کویر میقان - اراک

 

 کویر میقان - اراک

 

کویر میقان - اراک

 

 کویر میقان - اراک

 

کویر میقان - اراک

 

 کویر میقان - اراکحوضه رسوبی میقان متشکل از دریاچه فصلی توزلوگل ،دشت های آبرفتی فراهان و اراک،مخروط افکنه ها و کوهپایه ها است این حوضه متعلق به کمربند ولکانیکی ارومیه - دختر بوده و بخش وسیعتر آن در زون سنندج- سیرجان قرار دارد که با رویدادهای تکنونیکی مزوزوئیک متحمل چین خوردگی ، گسل خوردگی ، ماگماتیزم گردیده است .کهن ترین ته نشست منطقه متعلق به پرمین است که در جنوب خاوری هفتاد قله است .بخش شمالشرقی حوضه در کمربند ولکانیکی ارومیه - دختر در دوره کواتر نر فعال تر بوده است .


ادامه مطلب
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
                              
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

                                

 

            

 

 

              

 

                        

 

 

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

بالا: نقشه ماهواره ای کویر لوت

کویر مرکزی ایران

بالا: نقشه ماهواره ای سیاه و سفید کویر مرکزی ایران

 

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

Image and video hosting by TinyPic 

حاشیه جنوب غربی کویر لوت - دشت انار

عکس: محمد صادقی

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

                       

دکتر پرویز کردوانی متولد سال ۱۳۱۰ در شهرستان گرمسار است. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهرستان و تهران و تحصیلات دانشگاهی را در آلمان گذرانده است. تالیف ۲۲ جلد کتاب و ده ها مقاله علمی چاپ شده به زبانهای فارسی - آلمانی و انگلیسی در مجلات علمی در داخل و خارج کشور ، راهنمایی بیش از ۲۵۰ فقره پایان نامه کارشناسی ارشد و ۱۷ فقره رساله دکترا و اجرای چند طرح تحقیقاتی در زمینه شناسائی بیابان لوت ، شناسایی اوضاع طبیعی ، اقتصادی و اجتماعی روستاه های مناطق کویری از جمله فعالیتهای اوست .

پرفسور کردوانی ، بنیانگذار مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابان ایران ، بنیانگذار دانشکده کویر شناسی در دانشگاه سمنان ، استاد نمونه سال ۷۷ ، پژوهشگر نمونه سال ۸۵ ، چهره ماندگار علمی کشور در سال ۸۴ و مالف برگزیده سال ۸۶ است . او در چند سال اخیر نظریه های گوناگونی را در خصوص کویر و منابع عظیم اقتصادی و گردشگری ارائه داده است.

لازم به یادآوری است که پرفسور کردوانی در همایشی تحت عنوان "انار ، تدبیر ، تلاش و توسعه" که در شهرستان انار برگزار شده بود حضور یافته و سخنان ارزشمندی نیز ایراد نمودند.

با سپاس از آقای دکتر و آرزوی موفقیت برای ایشان...

محمد صادقی

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

 

بارها گفتن از کویر را نمی توان بهانه ای قرار داد برای دوری از آن. می سوزد هر آنچه در آن کتمان عشق نماید و می خشکد هر آنچه ریشه دورویی و نفاق و کینه ی همیشگی را در خاکش بدواند. سنگهایش در چشم عاشقان حقیقی دُر و گهر درخشانی می نماید و شن زارش در زیر پای جوینده حقیقی به مانند حریری متلاشی گسترده می گردد.

کویر می داند عاشق واقعی کیست و راز دل نهان ننماید مگر برای او ...

برای او که باور می کند. بر باور خود ارزش می گذارد...

قدم در راه می نهد همچون جوینده ای تشنه ...

تشنه راز ...

راز دل کویر...

آری باید مطمئن بود و استوار قدم بر خاکش گذاشت.

و عاشق حقیقی کیست ؟

او کسی است که باور می کند. قدم در راه می گذارد. تشنه است. استوار قدم بر می دارد. و می داند قدر راز دل کویر را ...

پس بیایید کویری باشیم و باور کنیم ...

تا عشق حقیقی را پیدا کنیم.

عشق حقیقی یعنی خدا

نوشته محمد صادقی

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

سلام می خوام وبلاگ جدید دنیای کویر رو براتون معرفی کنم

البته هنوز کامل نشده

ولی توریستییه

حتما یه سر بزنید

http://donyayekavir.tourfablog.com/

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
                   

 

آن هنگام که با پای برهنه بر روی شنهای داغ کویر پای می گذاری .....

آن هنگام که صافی کویر را مشاهده می کنی ...

آن هنگام که گرمی کویر را احساس می کنی ...

آن هنگام که ...

آن هنگام است که با تمام وجود می گویی ...

...

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

عید قربان تا عید غدیر را به همه بازدید کنندگان از وبلاگم و همه مسلمانان تبریک می گویم

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
             
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

به نام خدا

چهارشنبه مورخ 7/8/1387 من ، علی عرب زمانی دوستم ، استاد عزیزم آقای طاهری زاده و جمعی از همکلاسی ها در دانشگاه آزاد اسلامی واحد انار و تعدادی از دوستانمان در دانشگاه جامع پیام نور انار عازم دانشگاه شهید باهنر کرمان شدیم تا در آنجا در همایش "جایگاه بازاریابی در توسعه بازار محصولات استان کرمان" که به همت دانشگاه شهید باهنر ، دانشکده مدیریت و اقتصاد و اتاق بازرگانی استان کرمان برگزار شد ، شرکت کنیم.

در این همایش "پروفسور شری" از هندوستان ، "استاد فرهنگی"  یکی از چهره های ماندگار کشور ، رئیس دانشکده اقتصاد و مدیریت ، رئیس دانشگاه و جمعی از اساتید و دکترهای دانشگاه ها و دانشجویان مدیریت و اقتصاد حضور داشتند.

در آخر جلسه نوبت به ارائه مقالات توسط تعدادی که مقالاتشان انتخاب شده بود رسید در این بین جناب آقای دکتر اکبری رئیس دانشگاه جامع پیام نور انار و عضو سابق اساتید اقتصاد دانشگاه شهید باهنر نیز مقاله خود را که در مورد تولید و صادرات زیره در استان کرمان بود را ارائه داد و مورد تشویق همشهریان و حضار قرار گرفت و در آخر آقای کجوئیان ، یکی از دانشجویان کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی مقاله ای در رابطه با جاذبه های گردشگری کویر کرمان و چگونگی باروری اقتصاد کرمان توسط همین جاذبه ها و رونق اقتصاد توریستی ارائه داده که مورد توجه حاضران قرار گرفت. بعد از همایش برای خوردن ناهار در سلف دانشگاه حاضر شده و ناهار را در جمع دوستان خوردیم. بعد از ظهر نیز بعد از یک گردش یک ساعته در جنگلهای قائم به سوی انار رهسپار شدیم.

با آرزوی موفقیت برای همه دانش پژوهان طبیعت دوست

محمد صادقی

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

 

دربين عامه مردم رايج است که اصطلاح کوير را به جاي  بيابان بکار مي برند ویا برعکس .گاهي وقتهابيابان به محیط خارج ازشهر وروستا گفته مي شود .اما درواقع بين اين دو اصطلاح  تفاوت اساسی دارد .بيابان به بخشي از مناطق خشک مي گويند که بارندگي کمتر از 50 ميليمتر باران دارد وممکن است چندسال در آن باران نبارد وبا کم آبی وتبخیر شديد مواجهه است وپوشش گياهی بسيار ضعیف است .اما کوير به زمين های رسی پف کرده ، باشوری ونمک بسيار شديد که گياهان  درآن نمی توانند رشد نمايند .دربعضي آنهاکه شوري کمتر است  ممکن است گياهانی مانند گزوشورکه دربرابراملاح نمکی مقاوم هستند رشدنمایند .لذا کویر معمولازمينهایی با شورِی بالا وبدون گياه است.به آن  نمکزارنيز گفته مي شود.لذا کاربرد کويرلوت غلط مي باشد.

منبع سایت محیط زیست

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

 

بيابان درلغت به سرزمين پهناور وبي آب وعلف گفته مي شود .اما درتعريف علمي آن  شرايط خاصی توسط صاحبنظران مانند مقدار باران ، مقدارتبخیر وتعرق سالانه، پوشش گياهی وغيره را درنظرمی گيرند .بنابر اين بعضي از صاحبنظران مناطقی را که که درآن آب وپوشش گياهی کم است مناطق خشک مي گویند.برخی مناطقي را که درآن بارشهای جوی کمتر از مقدار تبخير وتعرق مطلق است مناطق خشک می نامند.برخی ديگر همه این شرايط يعنی مقدار باران وپوشش گياهی ، آب قابل استفاده محدود ، مقدارريزش های جوی کمتر ازتبخيروتعرق سالانه ، را درنظر گرفته اند .با اين وجوداز آنجايي که ويژگيهای مناطق خشک متنوع است نمي توان تعريف دقيقي از مناطق خشک ارائه داد .در يک تعریف گفته شده است اگرمقدارمتوسط باران کمتر از500 ميليمتر باشد منطقه خشک  وبالاتر ازاين مقدار منطفه مرطوب محسوب مي شود. بعضي صاحبنظران از نظرپراکندگي باران درطول  سال به تعريف بيابان پرداخته اند به اين معني که ممکن است  باران منطقه اي  بالای 500ميليمترباشد اما در یک فصل خاص باشد وبراي رشد گياهان مناسب نباشد لذا جزء مناطق خشک محسوب مي شود.

منبع سایت محیط زیست

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

 

اطلاعات اولیه                    

تمامی اکوسیستمهای کره زمین روی هم زیست کره را تشکیل می‌دهند و بخش فیزیکی این بزرگترین واحد اکولوژیک ، محیط زیست کره زمین است. این بخش فیزیکی خود از سه قسمت به هم پیوسته تشکیل شده است: قسمت آب یا آب کره ، قسمت خشکی یا سنگ کره و قسمت گازی یا هوا کره. از آنجا که تعداد اندکی از گونه‌ها می‌توانند بطور همیشگی در هوا بمانند، دو دسته زیستگاهها را زیستگاههای آبی و زیستگاههای خشکی تشکیل می‌دهند. این دو زیستگاه از استوا تا قطب و از چند هزار متر زیر سطح اقیانوس تا چند هزار متر بالای آن ادامه دارد.

محیطهای آبی به دو بخش اکوسیستم آب شیرین و
اکوسیستم دریایی تقسیم می‌شوند. اکوسیستم‌های خشکی عموما بر پایه نوع و رستنی غالب در منطقه ، یعنی علف ، بوته و درخت از هم متمایز می‌شوند. اکوسیستمهای اصلی خشکی ، "بیوم" نامیده می‌شوند. تمامی اکوسیستم‌ها چه خشکی و چه آبی از اجتماعات زیستی ، تشکیل شده اند که در مراحل گوناگونی از رشد قرار دارند و هر یک فرایندی کم و بیش منظم را به سوی یک مرحله نهایی خود دوام که اوج اجتماع زیستی (Climax Community) است، می‌پیمایند. مراحل این گونه رشد پیشرونده ، توالی اکولوژیک (ecoligical succession) را شکل می‌دهد. توالی اکولوژیک در خشکیها تا حد زیادی زیر تاثیر اقلیم است.

                                 منظره‌ای معمول در بیابان: خاک‌های رسی آب کشیده پس از قرار گرفتن در معرض تابش شدید خورشید بیابان چنین منظره‌ای را ایجاد می‌کنند.         

مشخصات بیابان از نظر آب و هوا

بیابانها ، بیومهای خشکی هستند که بارندگی سالانه آنها از 250 میلیمتر کمتر است. بسیاری از بیابانها در مجاورت رشته کوههایی قرار دارند که هوا را روبه بالا می‌راند و در آنجا ، هوای سردتر ، بخار آب را سرد کرده و باران ایجاد می‌شود. سپس هوا رطوبت از دست داده به سوی منطقه مجاور حرکت کند و اقلیم بیابانها را بوجود می‌آْورد. مثلا توده‌های هوا که از اقیانوس اطلس به سواحل غربی ایالات متحده می‌رسد، غالبا مقدار زیادی بخار آب در خود دارد. همچنان که این توده هوا از رشته کوه "سیراکازاکاد" بالا می‌رود. بیشتر رطوبت آن به صورت باران فرو می‌ریزد.

بسیاری از مناطق غربی این رشته کوهها سالانه 200-150 میلی‌متر ، باران دریافت می‌کنند، اما مناطق بیابانی از شرق این دو رشته کوه گسترش می‌یابد و بیشتر ایالات ایداهو ویتا را در برمی‌گیرد. گاهی هوای مرطوب بطور غیر معمول به این مناطق خشک می‌رسد، اما معمولا این هوا فقط می‌تواند رگباری ایجاد کند. نظیر همین وضعیت را رشته کوههای البرز در قسمت شمال ایران بوجود آورده‌اند، که در نتیجه گیلان و مازندران مرطوب و بخش جنوبی البرز خشک مانده است.

جانوران و سازگاری آنها به خشکی

موجودات زنده بیابانی سازگاری زیادی نسبت به کمبود آب ، نشان می‌دهند. مثلا بسیاری از جانوران تنها در شبها به جستجوی غذا می‌روند و روزها را در سوراخهای زیرزمینی دور از نور مستقیم خورشید به استراحت می‌پردازند. روده و کلیه بسیاری حیوانات بیابانی مقدار زیادی آب را دوباره جذب می‌کند و در نتیجه مدفوع آنها کاملا بدون آب دفع می‌شود. جانوری مانند موش ، کانگورو که جونده‌ای در بیابانهای غربی ایالات متحده است. می‌تواند بطور نامعین بدون عرضه آشکار آب ، زندگی کند. توان جذب و نگهداری آب این جانور به حدی بالاست که می‌توانند آب مورد نیاز خود را از دانه‌هایی که غذای اصلیش را تشکیل می‌دهند، دریافت کند. گربه وحشی ، جانداری است که ویژه بسیاری از بیابانهاست.

گیاهان و سازگاری آنها به خشکی

سازگاری به خشکی در بین گیاهان بیابانی هم دیده می‌شود. بسیاری از گیاهان مانند کاکتوس مقدار زیادی آب را در هنگام بارندگی پراکنده می‌گیرند و در خود ذخیره می‌کنند. دیگر گیاهان ریشه‌هایی دارند که آب را از اعماق زیرزمین می‌گیرند. بعضی از آنها برگهای کوچک دارند، یا بوسیله کوتیکول مومی از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کنند. برخی دیگر از گیاهان نیز بعد از بارندگی رشد و نمو سریع حاصل می‌کنند و دوره زندگیشان در چند روز کامل می‌شود. اگر چه چنین گیاهانی پس از پایان دوره باران به سرعت می‌میرند، اما دانه‌هایشان در حالت زندگی نهفته می‌مانند و همین که شرایط دوباره برای رشد سریع مناسب شد، جوانه می‌زنند.

خاک بیابان

خاکهای بیابان غالبا دارای مقدار زیادی مواد معدنی و نمک است، اما مواد آلی آن ناچیز است. بنابراین اگر برای تبدیل بیابان به زمینهای کشاورزی فقط آب به خاک اضافه شود، تلاشها با شکست روبرو می‌شود. مثلا در دهه 1950 میلیونها دلار برای افزایش محصولات غذایی، در آبیاری بیابانهای افغانستان ، خرج شد. بیابان برای یک دوره 2 ساله شکوفا شد. اما مواد غذایی اندک خاک را گیاهان رو به پایان رساندند و به سبب شوره گرفتن سطح خاک گیاهان از بین رفتند و دیگر هم گیاهی سبز نشد.

همچنان که در غرب ایالات متحده به اثبات رسیده می‌توان در آنجا که اتکا یکسره بر روشهای تخصصی نگهداری خاک و انتقال آب با لوله از چاهها و رودهای دور دست است، بیابانها را بارور ساخت. با این همه ، هزینه تغییر اکوسیستمها زیاد است، این کار خطرهای بالقوه‌ای دارد و نیازمند بررسی دقیق علمی است.

اقلیمهای بیابانی

اقلیمهای بیابانی که دارای بارندگی نامنظم و احتمالا گاهی بدون باران سالیانه هستند، شامل تقسیمات زیر است:


 • اقلیم بیابانی استوایی: بطور کلی گرم و فاقد فصول حرارتی متمایز که در آن روزها و شبها در تمام ایام منظم و به توالی یکدیگر هستند.

 • اقلیم بیابانی حاره: عموما گرم و دارای فصول حرارتی مشخص ، دارای فتوپریودیسم نامنظم تر از اقلیم بیابانی استوایی می‌باشد.

 • اقلیم بیابانی معتدل: دارای فصول حرارتی متمایز و فتوپریودیسم روزانه نامساوی و کاملا متمایز است.

علل ایجاد بیابانها

بطور کلی عوامل مختلفی موجب پیدایش مناطق خشک و بیابانی می‌شود. سه عامل مهم در ایجاد بیابانها عبارتند از:

گرم شدن زیاد منطقه بر اثر تابش خورشید

در منطقه بین المدارین (مدار راس السرطان و راس الجدی) به علت تابش عمود آفتاب بیشترین گرما دریافت می‌شود و بیشتر بیابانها نیز در این عرضهای جغرافیایی قرار دارند.

فشار زیاد جنب حاره‌ای

فشار هوا در همه عرضهای جغرافیایی یکسان نیست. وقتی در جایی فشار هوا کم باشد، هوا به علت سبکی بالا رفته و پس از سرد شدن در صورت وجود رطوبت کافی و سایر شرایط لازم موجب بارندگی می‌شود. هوای گرم و مرطوب استوایی پس از ایجاد بارش به اطراف مدار راس السرطان و راس الجدی ، حرکت می‌کند. اما به علت سنگین شدن و تراکم در عرضهای جغرافیایی مذکور فرو می‌نشیند و یک منطقه پر فشار بوجود می‌آورد. این توده هوا با از دست دادن رطوبت خود فرو می‌نشیند (نشست هوا) ، نتیجه این امر ، خشکی و گرمی هوا و صاف بودن آسمان در این مناطق می‌باشد.

جریانهای آب سرد ساحلی اقیانوسها

جریانهای سرد اقیانوسی که از قطب جنوب به سمت استوا حرکت می‌کنند. در برخی نقاط ساحلی به علت ایجاد هوای سرد و نشست هوا ، مانع ایجاد بارش در این نواحی می‌شوند. مانند بیابان "آرتاکاما" و "اریکا" در آمریکای جنوبی و بیابان "نامیب" در آفریقا.

انسان چگونه موجب گسترش بیابانها می‌شود؟

هر سرزمین توازن و ظرفیت معینی دارد. حال اگر میزان بهره وری بیشتر از توازن آن سرزمین باشد تعادل طبیعی به هم می‌خورد و زندگی گیاهی ، جانوری و انسانی در معرض خطر قرار می‌گیرد. نواحی خشک و نیمه خشک از نظر توان طبیعی بسیار ضعیف و حساس هستند. فعالیتهای انسانی نابخردانه توان این نواحی را به سرعت کاهش می‌دهد و موجب گسترش بیابانها می‌شود. بنابراین بیابان زایی فرایند تخریب زمین با تغییر منابع گیاهی ، خاک و ... است که فعالیت‌های انسان عامل مهم این تخریب محسوب می‌شود.

منبع سایت رشد

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
                      Image and video hosting by TinyPic

                Image and video hosting by TinyPic
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]


    کوير، کسي را که يک بار گرفتار افسونش شود هرگز رها نخواهد کرد. اما سفر به درون اين محيط زيبا و خشن مستلزم دانستن نکاتي است که قبل از عزيمت به درون اين زيبايي ها بايد بدانيم. در ابتدا دانستني هايي از خصوصيات کويري که قصد رفتن به آن را داريد فرا گيريد زيرا که هر کويري جدا از خصوصيات هاي عمومي خصوصيات خاص خود را دارد.
    
    کوير منطقه يي است با گياهان بسيار ناچيز که جمعيت کمي دارد. تمام کويرها خشک نيستند، زيرا مناطق يخچالي نيز به عنوان کوير محسوب مي شوند. اين مناطق به طور دائم گرم، سرد يا داراي دماي متغير در فصل هاي مختلف سال هستند.
    
    در به وجود آمدن کوير ها عوامل متعددي سهيم هستند. يکي از اين عوامل درجه حرارت سطحي بالااست و عامل ديگر وجود رشته کوه هاي بلند در طول مسير جريان هاي هواي بين اقيانوس و مناطق کويري که موجب ايجاد خشکي مي شود. به هر ميزان که فاصله انتقال رطوبت زيادتر باشد احتمال از دست دادن رطوبت به دليل بارش افزايش مي يابد و خطوط ساحلي تحت شرايط خاص به کوير مبدل مي شود.
    
    در ابتدا حتماً با يک راهنماي خوب که تسلط کامل بر راه هاي جغرافيايي منطقه دارد وارد کوير شويد. يک راهنما همچنين بايد شناخت کافي از ستارگان در فصل هاي مختلف سال داشته باشد تا بتواند مسير درست حرکت در شب را تشخيص دهد و شما را از سردرگمي شبانه در کوير نجات دهد.
    
    در هنگام حرکت به سوي کوير حداقل به اندازه دوبرابر نيازتان آب برداريد. البته ريشه برخي گياهان در کوير بسيار پر آب است که در هنگام نياز و با روش هاي خاص مي توان از آن استفاده کرد و همچنين از چوب شان مي توانيد براي آتش استفاده کنيد. اين را فراموش نکنيد که برخي از گياهان برخلاف ظاهر زيباي شان در کوير سمي هستند. همچنين شما مي توانيد در مرز شروع تپه هاي شني در کوير که احتمال وجود آب است به آب برسيد. هر چند که مردمان کوير براي رفع عطش به جاي آب چاي مي نوشند و در کوير از خوردن غذاهايي که عطش آور است پرهيز مي کنند.
    
    روش ديگر تهيه آب در کوير حفر گودالي به ارتفاع 40 سانتي متر در زمين است. سپس در ته گودال ليواني را قرار دهيد و روي گودال را با پلاستيک کاملاً بپوشانيد. دور پلاستيک را با سنگ محکم کنيد و سپس يک سنگ بسيار کوچک در وسط پلاستيک قرار دهيد به طوري که سنگ ريزه از بالادرست وسط ليوان قرار گيرد. در اثر تابش و گرما خاک رطوبت خود را از دست مي دهد و بخار آب حاصل در برخورد با پلاستيک به شکل قطرات ريز درون ليوان مي چکد که مي توانيد در هر 6 ساعت نصف ليوان آب تهيه کنيد. در صورتي که هيچ يک از روش هاي گفته شده موثر نبود تکه يي از ريگ بيابان را زير زبان خود قرار دهيد اين روش باعث مي شود بزاق هاي دهان شما ترشح شوند و از ميزان تشنگي شما کاسته شود. مهمترين عامل مرگ انسان در کوير آب نيست بلکه روحيه فرد است. يک انسان مي تواند براي مدت معيني بدون آب زندگي کند در صورتي که نترسد و اعتماد به نفس خود را از دست ندهد. به طور مثال در مناطق کويري ايران در دماي 49 درجه بدون مصرف آب حداکثر زماني که يک فرد زنده مي ماند چيزي حدود 2 تا3 ساعت است. در صورتي که اگر در زمان تابش خورشيد زير سايه حرکت کنيم و شب به ادامه مسير بپردازيم در حدود 2 تا 3 روز مي توانيم زنده باشيم. هرگز در گرما لباس هاي خود را در نياوريد زيرا اين کار باعث شدت تعرق بدن مي شود هرچند احساس گرماي کمتري کنيد. در شرايطي که بدون آب هستيد به هيچ عنوان غذا نخوريد. بدن انسان قادر است که تا 10 روز بدون مصرف غذا زنده بماند.
    
    يکي ديگر از نکات مهمي که قبل از کويرنوردي بايد از آن اطلاع داشته باشيم شناخت جانوران و خزندگان کوير و نحوه برخورد با آنان است. شتر در کوير يک هميار واقعي است. آنها نه تنها حمل کننده انسان هستند بلکه در هنگام عصر به سوي آب حرکت مي کنند که با تعقيب شان مي توان به آب رسيد.
    
    در کوير هميشه احتمال مواجه شدن با خزندگان خطرناک مانند مار و عقرب وجود دارد. يکي از دلايل استفاده زنگوله در شترها در کوير دور نگه داشتن خزندگان است زيرا با شنيدن صدا آنها به مخفيگاه هاي خود مي روند و مي توان به راحتي از ميان خار هاي بياباني عبور کرد. بهتر است در کوير از تماس با اين حيوانات خودداري کنيد.
    
    در کويرنوردي امکان دارد که سفري با برنامه ريزي دوروزه به دليل شرايط نامناسب جوي يا زميني تا يک هفته طول بکشد. بهتر است که با داشتن وسايل مورد نياز و ضروري آمادگي برخورد با خطرات احتمالي را داشته باشيم. آچار و ابزار و چسب به همراه داشته باشيد زيرا يکي از خرابي هاي رايج سوراخ شدن رادياتور اتومبيل تان در کوير است. به همراه داشتن بيل و تخته هاي چوب براي بيرون کشيدن ماشين از باتلاق مفيد است.
    
    به همراه داشتن شکر و آبنبات در مواقع اضطراري که مي تواند با آب تلخ مخلوط شود و فرد را قادر به نوشيدن آب کند يکي از مهمترين روش ها است.
    
    در کوير همچنين براي نگهداري گوشت مي توان گوشت را به قطر 3 سانتي متر بريد و تکه هاي بريده شده را در داخل نمک قرار داد به طوري که نمک تمام سطحش را بپوشاند. از ديگر وسايل مورد نياز در کوير کوله پشتي، کيسه خواب، گاز پيک نيک، کفش مناسب، کيت مارگزيدگي، چراغ قوه، چاقو، عينک آفتابي، تصفيه کننده هوا، جعبه کمک هاي اوليه، کبريت، دوربين هاي چشمي و شکاري است.
    
    منبع: کويرهاي ايران
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
                      

عید سعید فطر بر همه  خدا دوستان مبارک  

دنیای کویر

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

هامون جازموریان پایاب رودخانه های بی شمار مناطق وسیعی در استانهای کرمان وسیستان وبلوچستان است.اما مهمترین منبع تغذیه کننده آن رودخانه بمپور است. این رودخانه از رودخانه هاي دائمي و نسبتاً پرآب بلوچستان است كه از ارتفاعات كارواندر از 120 كيلومتري شمال شرقي ايرانشهر سرچشمه گرفته و در نهايت پس از پيوستن سرشاخه ايرندگان و عبور از روستاهاي دامن و بمپور و مشروب نمودن اين مناطق در ادامه مسير با پيوستن چند شاخه ميان راهي به آن مانند كاسكين و دبگزان به اين تالاب مي ريزد. چاله جازموریان یکی از پست ترین کویر های ایران است وبا توجه به درجه حرارت بالای منطقه که به بیش از 50 درجه نیز می رسد اغلب اوقات خشک وبدون اب می باشد اما رطوبت آن با توجه به وجود میزان قابل توجه املاح هیچگاه از بین نمی رود. اراضی اطراف آن - با توجه به خاک حاصلخیز ریز دانه وآبرفتی  زهکش شدن املاح به سمت این چاله - مطابق معمول حاشیه کویر ها

   

از حاصلخیزی بسیار زیادی برخوردارند. پدیده ها ورخساره های بی شمار ژئو مورفولوژیکی جازموریان را آزمایشگاه زنده علم " ریخت شناسی زمین" ساخته است.رخساره های زرده، چربه، منظره شخم خورده،ناهمواریهای عینکی ، گل ها وشکوفه های نمکی  و... مناظر زیبا وچشم نوازی دارند.کسانی که بارندگیهای این کویر را شاهد بوده اند از  رگبارهای سیل آسا وغرش مهیب رعد وابگیری وعدک امکان حرکت در لحظهای کوتاه خاطرات ترسناکی دارند. نبکاههای حاشیه این کویر بزرگترین مجموعه نبکاههای ایران است. پوشش متراکم گز ،کهور،تاغ وکلیر زیبایی خاصی به مناطق حاشیه آن داده است. جوامع بی شمار گیاهی به صورت توده های خالص و با گونه های همراه جلوه ای است که در کمتر منطقه ای دیده می شود. مزارع پر رونق کشت حنا ،تنباکو، گلرنگ،کلزا،آفتابگردان، سورگوم، جو ، گندم وجالیزهای خیار ،هندوانه ،خربزه،کدو  وچاههای پر آب در این منطقه استان با مردم نجیب وخونگرم جالب وبه یاد ماندنی است. دور شدن از جازموریان بادیدن روستاههاواراضی مورد هجوم شن ، نخل های خشکیده وشن گرفته، فقر ساکنان وتخریب پوشش گیاهی حسرت نگریستن به قفای آباد را افزون می کند. 

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
مالچ پاشی با فرآورده های نفتی درایران از سال 1346 ودر سیستان وبلوچستان از سال 1356جهت تثبیت ماسه های روان در منطقه نیاتک سیستان آغاز شد وتاکنون اراضی با وسعت 28000 هکتار در شهرستانهای ایرانشهر( بمپور ، شمس آباد وقاسم آباد )، نیکشهر (اسپکه)،چابهار(بندر تنگ واطراف آبشیرین کن) وزابل(نیاتک،شریف آباد، بیبی دوست ، باغک ، سهراهی دشتک ونوار مرزی تاسوکی )حداقل یک بار چهره مالچی را تجربه کرده اند. علی رغم اثرات نامناسب والبته ثابت نشده ! زیست محیطی ،این فرآورده های نفتی نسخه تلخ درمان هجوم ماسه های روان به اراضی زراعی ، اماکن مسکونی ، تاسیسات اقتصادی ، خطوط انتقال نیرو و... می باشند واز میلیونها ریال خسارات مادی وبی نهایت خسارات بهداشتی وروانی ساکنان کانون های بحرانی فرسایش بادی جلوگیری می کنند.
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
Image and video hosting by TinyPic

این تصویری که میبینید آب انبار مسجد جامع الرسول امین شهر (یکی از شهرهای حاشیه کویر) است. که چند سالی به دست فراموشی سپرده شده بود . که در این تصویر این امر قابل مشاهده است . ولی یک سالی است که به همت مسئولین این بنای زیبای تاریخی که می شود گفت بزرگترین بنای تاریخی شهر است در دست بازسازی و مرمت قرار گرفته که انشاالله بزودی تکمیل می شود.

با تشکر از همه ی مسئولین زحمت کش

دنیای کویر    

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

ماه مبارک رمضان ... ماه میهمانی خدا ... ماه انس با قرآن ... بر همه ی مسلمانان مبارک

                                                  دنیای کویر

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

كانون كوير جايي مثل انتهاي اونه

بي رمق شدن

خستگي راه

همه و همه در اوج بي نهايت كوير جاي خودشو به ياد خدا ميده

انسان را از تمامي ورطه ها و تنگناها نجات ميده

و اين ياد خدا بهترين پيامد در اوج كوير بودنه

سايه هاي خشكي كه خبر از گرمي و صافي كوير دارند

به ما گوشزد ميكنند كه بايد

از آمدن و بودن در اينجا

لذت برد

تيره گيها رو شست

با چي ؟

با روشنايي و درخشش كوير

بايد گرم بودن و صاف بودن را

آموخت از كوير

بايد تا اوج خدا پيش رفت

يادمان نرود كوير جايگاه

يادهاي ملكوتيست

آسمان كوير

سكوت كوير

خاك كوير

همه و همه

از او ميگويند

از جلالش

از بزرگي

از قدرتش

از مهرباني

بخشش

كوير انسان را به بينهايت نعمتهايي كه از طرف معبودش به او رسيده واقف ميكند

دنياي كوير

نوشته محمد صادقي

 

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

جهت یابی به کمک ماه

 

برای جهت یابی توسط ماه ابتدا باید بدانیم که در نیمه ی اول ماه هستیم یا نیمه ی دوم ؛ روش تشخیص آن نیز به قرار زیر می باشد:

دو سر هلال ماه را با یک خط فرضی به هم متصل می کنیم و آن خط آنقدر ادامه می دهیم تا به زمین برسد اگر شکل بدست آمده از این کار p انگلیسی بود در نیمه ی اول ماه هستیم و اگر شکل بدست آمده q انگلیسی بود در نیمه ی دوم ماه قرار داریم

_حال اگر در نیمه ی اول بودیم طرف کوژ (برآمده) هلال جهت مغرب را نشان می دهد.

_و اگر در نیمه ی دوم ماه بودیم طرف قعر ( تو رفتگی ) هلال مغرب را نشان می دهد.
 

قطب نماي ماه
در يک شب مهتابي چوبي را داخل زمين فرو کنيد. با سنگ نوک سايه را علامت بگذاريد. ده دقيقه بعد با سنگي ديگر نوک سايه جديد را علامت بگذاريد. دو نقطه را به هم وصل کنيد اين خط مسير شرق- غرب را نشان ميدهد

پيدا کردن جنوب توسط ماه
خطي را بين دو تيزي هلال ماه رسم کرده و آن را تا زمين امتداد دهيد. انتها يا امتداد اين خط نقطه جنوب را در موقعيت شما نشان ميدهد

 

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است. 
 

جهت یابی به کمک خورشید

 

همانطور که همگی می دانیم محل طلوع خورشید مشرق و محل غروب آن مغرب است . برای جهت یابی کافی است که بتوانیم یکی از جهات اصلی را پیدا کنیم آنگاه می توانیم با استفاده از رابطه ی معروف زیر سایر جهات را بیابیم :

اگر دست راست بطرف مشرق باشد؛ آنگاه دست چپ مغرب را نشان میدهد دراین حالت روبرو شمال و پشت سر جنوب خواهد بود .
این مطلب فقط در اول بهار و پائیز صحیح است، یعنی‌ در زمانهای دیگر، محل طلوع و غروب خورشید نسبت به مشرق و مغرب مقداری انحراف دارد که البته به سادگی‌ قابل تصحیح است. به عنوان مثال در اول تابستان و زمستان، محل طلوع و غروب خورشید '' حداقل '' حدود 23.5 ( بیست و سه و نیم ) درجه با محل دقیق شرق و غرب فاصله دارد که این خطا به هیچ وجه قابل چشم پوشی‌ نیست.
 

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است. 
 

جهت یابی به کمک ستاره قطبی

 

پيدا کردن ستاره قطبي
براي پيدا کردن شمال، ستاره قطبي را پيدا کنيد.
ستاره هاي ديگر به دور ستاره قطبي مي‌چرخند.
آسانترين راه براي شناسايي ستاره قطبي، استفاده از مجمع الکواکب دب اکبر است. (از دو ستاره جلويي دب اکبر که در انتهاي کاسه دب اکبر وجود دارند خط راستي بکشيد انتهاي آن ستاره قطبي را نشان ميدهد.)
فاصله ستاره قطبي حدوداً 5 برابر فاصله بين دو ستاره است.
دقيقاً آن طرف ستاره هاي دب اکبر، مجمع الکواکب کاسيوپیا ديده ميشود. که از 5 ستاره تشکيل شده و ترکيب آنها به شکل M يا W است. ستاره قطبي در راستاي آخرين ستاره اين مجموعه است. فاصله هر کدام از اين مجموعه ها تا ستاره قطبي تقريباً برابر است.

 

جهت یابی به کمک ستارگان دب اکبر , ذات الکرسی و ستاره قطبی

در بالاى قطب شمال (در فضا) ستاره ثابتى است بنام ستاره قطبى که اگر رو به آن بايستيد رو به شمال خواهيد بود. براى پيدا کردن اين ستاره ميتوان از ستارگان دب اکبر و ذات الکرسى استفاده نمود. ستارگان دب اکبر هفت ستاره ميباشند که به شکل ملاقه قرار گرفته‌اند. اگر دو ستاره آخر يعنى لبه ملاقه را در نظر بگيريم و بوسيله يک خط فرضى آنها را بهم وصل نموده و پنج برابر امتداد دهيم اين خط به ستاره قطبى ميرسد.

بوسيله مجموعه ستارگان ذات الکرسى نيز ميتوان ستاره قطبى را پيدا کرد. اين ستارگان به شکل W بوده که راس زاويه وسطى آن بسمت ستاره قطبى ميباشد. اين دو گروه ستارگان (دب اکبر و ذات الکرسى) نسبت به ستاره قطبى تقريبا مقابل يکديگرند و اگر احتمالا يکى از آنها معلوم نبود، ديگرى حتما ديده ميشود.

باید توجه دکرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.

جهت یابی به کمک ستارگان دب اکبر , ذات الکرسی و ستاره قطبی

در بالاى قطب شمال (در فضا) ستاره ثابتى است بنام ستاره قطبى که اگر رو به آن بايستيد رو به شمال خواهيد بود. براى پيدا کردن اين ستاره ميتوان از ستارگان دب اکبر و ذات الکرسى استفاده نمود. ستارگان دب اکبر هفت ستاره ميباشند که به شکل ملاقه قرار گرفته‌اند. اگر دو ستاره آخر يعنى لبه ملاقه را در نظر بگيريم و بوسيله يک خط فرضى آنها را بهم وصل نموده و پنج برابر امتداد دهيم اين خط به ستاره قطبى ميرسد.

بوسيله مجموعه ستارگان ذات الکرسى نيز ميتوان ستاره قطبى را پيدا کرد. اين ستارگان به شکل W بوده که راس زاويه وسطى آن بسمت ستاره قطبى ميباشد. اين دو گروه ستارگان (دب اکبر و ذات الکرسى) نسبت به ستاره قطبى تقريبا مقابل يکديگرند و اگر احتمالا يکى از آنها معلوم نبود، ديگرى حتما ديده ميشود.

باید توجه دکرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.


 

جهت یابی به کمک لانه مورچه ها

 

اگر قطب‌نما همراه نداشته باشيد و هوا هم ابري باشد مورچه‌ها مي‌توانند جهت‌ها را به شما نشان دهند.
مورچه‌ها خاك لانه‌ خود را به سمت شرق مي‌ريزند تا هنگام روز به عنوان سايه‌باني برايشان عمل كند. مورچه‌ها خاك را از لانه بيرون مي‌ريزند تا ذخيره‌گاه خود را وسيع‌تر كنند و آن را سمت شرق مي‌ريزند تا هنگام روز راحت‌تر كار خود را انجام دهند.
بديهي است با شناختن شرق جهات ديگر را نيز به راحتي تشخيص مي‌دهيد.
 

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.


جهت یابی به کمک ساعت مچی

 

ساعت شما به كمك خورشيد مي‌تواند مانند يك قطب‌نماي ساده برايتان عمل كند.
در ساعت‌هاي عقربه‌دار دو عامل «ساعت 12» و «عقربه ساعت شمار» مي‌توانند در جهت‌يابي به شما كمك كنند.
اگر عقربه ساعت شمار را طوري بگيريد كه سايه آن منطبق بر خودش باشد، (يعني درست به سمت خورشيد باشد) نيم‌ساز زاويه‌اي كه عقربه ساعت شمار با ساعت 12 مي‌سازد جنوب را به شما نشان مي‌دهد. (اين در صورتي است كه در نيم‌كره شمالي باشيد.) در اين صورت پشت سر شما شمال، دست چپ شما شرق و دست راست شما غرب است.
به اين ترتيب جهت تقريبي قبله را هم تشخيص داده‌ايد. اگر كمتر از 10 درجه به غرب منحرف شويد جهت قبله را هم تشخيص داده‌ايد.
 

جهت يابي با ساعت


محدوده شمالي بين N 5/23-N 5/66
پيدا کردن شمال با استفاده از ساعت
* عقربه ساعت شما را به سمت خورشيد بگيريد.
* نصف فاصله بين عقربه ساعت شمار و ساعت 12 ظهر، جنوب است و نقطه مقابل آن شمال است.
* (اگر ساعت به روي رقم ديگرست ساعت 13 را به جاي 12 انتخاب کنيد.)
محدوده جنوبي بين N 5/23-N 5/66
* عدد 12 را رو به خورشيد بگيريد.
* نصف فاصله بين ساعت 12 و عقربه ساعت شمار، شمال است.

 

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است. 
 

جهت یابی به کمک سایه

 

چوبی را به طور عمودی در زمین فرو کنید و انتهای سایه چوب را علامت گذاری کنید. پس از چند دقیقه راس سایه دوم را نیز نشانه گذاری کنید. اگر از نقطه اول به نقطه دوم خطی بکشید و امتداد دهید به سمت شرق می‌‌رود. رو به خورشید جنوب است.
 

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.


 

جهت یابی به کمک تنه درختان

 

اگر مقطع درخت بريده‌شده‌اى را نگاه کنيد، تعدادى دواير هم مرکز را مشاهده خواهيد کرد. که هر يک از آنها نشان يکسال عمر درخت ميباشد. درختى که بطور دائم آفتاب به تنه‌اش بتابد، دايره‌هاى نشاندهنده عمر آن درخت در يک سمت به هم نزديکتر شده و در سمت ديگر از هم دور خواهند بود. سمتى که دوايرش از هم دورتر هستند، سمت جنوب است (بعلت تابش زياد آفتاب و رشد بيشتر آن) و سمتى که دوايرش بهم نزديکتر‌ند‌، سمت شمال ميباشد. لازم به ياد‌آورى است که در نيمکره جنوبى سمت‌ها عکس اين وضعيت خواهد بود.
 

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.

 

 

استفاده از گوشها براي تعيين جهت

 

بوميان گرينلند از صداي نر پرنده اي به نام درسه برفي (snow-hunting) به عنوان راهنما در مه استفاده ميکنند. هر پرنده نر صداي به خصوصي دارد که اسکيموها اين صداها را از بالاي آبدره ها به راحتي مي‌شنوند. در مه از صدا را دنبال کرده و به راحتي به خانه مي‌رسند.
* هنگام راه رفتن سر خود را به دنبال اين صدا به جهات مختلف بچرخانيد به محيط اطراف گوش کنيد: صداي نهر، رودخانه، ترافيک بزرگراه، باد ته دره ها يا امواج.
* هنگام مه يا در شيب، در منطقه اي کوهستاني يا تپه اي، صداي فرياد يا صوت منعکس ميشود. 5 ثانيه طول ميکشد که صدا مسافت يک مايل (KM 6/1) را طي کند. از اين طريق موقعيت تقريبي خود را ميتوانيد با گوش دادن به صداها تخمين بزنيد. از اين روش در کشتي‌ها هنگام مه استفاده شود. آنها از صداي زنگ، شليک تفنگ، آژير خطر، يا فرياد زدن استفاده ميکنند. هر ثانيه که از توليد تا بازگشت صدا بگذرد يعني صدا مسافتي حدود 560 فوت (170 متر) را از منبع صدا طي کرده است.
* قايقرانان نيز ميتوانند به صداي پرنده هاي دريايي يا امواج گوش کنند. وقتي صداي شکسته شدن امواج شنيده ميشود يعني به کناره ها يا خليج نزديک هستند.

جهت يابي بوسیله ابرها -

 

ابرها بعضي از عناصر خاص روي سطح زمين را منعکس ميکند.
* روي زمين نزديک به آبهاي پوشيده از يخ ابرها تصوير آب آزاد را منعکس ميکند زيرا در اين جا آب تيره نسبت به مناطق يخ زده نور کمتري را منعکس ميکنند.
* اين بازتاب به شکل نقطه اي سياه بر روي سطح زيرين ابر ميباشد. اين نقطه سياه درواقع اندازه آب موجود را نشان نميدهد چون منطقه اي کوچک ميتواند بازتابي وسيع بر روي ابر از خود داشته باشد. اين اتفاق در مناطق قطب شمال رخ ميدهد که بخار موجود در هوا بر روي عمل انعکاس تأثير گذاشته و نقطه سياه روي ابر را بزرگتر ميکند به اين پديده «آب آسماني» ميگويند.
* جريان درحال حرکت يخ و يا کوه يخ را از طريق درخشش آنها در هواي ابري تشخيص داد. يک تکه کوچک يخ گاهي منطقه بزرگي از «يخ هاي چشمک زن» را خلق ميکند.
* روي زمين، ابرها آلودگي اندک شهرها را نشان ميدهند شهرهايي که زير خط افق هستند از فاصله 48 تا 80 کيلومتر ديده ميشوند.
* در کشورهاي قطبي يا کشورهايي با کوههاي برفي شکل کلي زمين در آسمان ابري منعکس ميشود. ازطريق آن ميتوان زمينهاي برفي، آبهاي آزاد مناطق صخره اي، يخهاي تازه (رنگ سبز- آبي) و تکه زمينهاي گياهي که «برف صورتي» ناميده ميشوند يعني به رنگ متمايل به صورتي بازتاب داده ميشوند را تشخيص داد.
* در مناطق پوشيده از گياه، تکه هاي يخي و زمينهاي برفي که رنگ آبي پولادي روي سطح زيرين ابرها بازتاب داده ميشوند.
* در صحراهاي بدون ابر، «درخشش صحرا» وجود دارد، درخششي که ناشي از انعکاس گرماست.
* به خاطر قدرت انعکاس ضعيف تر در ناطق پوشيده از گياه، آباديهاي کويري ايجاد درخشش در صحرا ميکنند.
* در صحرا فاصله شتربان از زمين تقريب 3 متر است و آباديها معمولاً با تپه هايي تا ارتفاع 305 متر محصور شده اند. شتربان گرد و غبار ايجاد شده توسط گرماي خورشيد را بر روي درختان آبادي از دور مي‌بينيد.

 

جهت يابي بوسیله اشکال و جهت برف و یخ

 

مناطق قطبي و مناطق صحراي گرم شني به هم شبيه هستند.
* تپه هاي برقي شبيه تپه هاي شني است. با اين تفاوت که تپه هاي برفي کمي کوچکتر و بي‌ثبات‌ترند.
تپه هاي معمولي برفي بسيار شبيه اند به تپه هاي شني که موازي باد غالب هستند.
Sastrugi بين چند اينچ تا 3 فوت ارتفاع دارد و هميشه نزديک به هم هستند. اينها براي جهت‌يابي در روزهاي ابري کاربرد دارند. در نزديکي قطب شمال جايي که قطب نما کار نميکند بسيار مفيد هستند. برف تازه را سوراخ کنيد تا جهت sastrugi را بفهميد.
* سطح برف و يخ را بادهاي غالب پاک ميکنند.
* فرسايش ناشي از يخ زدگي در شيبهاي جنوبي بيشتر است زيرا در شب سردتر و در روز گرمتر است.
* وقتي که باد قوي گرم قدرت ذوب کردن سريعتر برفها را نسبت به خورشيد دارد. جهت باد خيلي مهم است. اما ممکن است در تعيين جهت دچار اشتباه شويم.
* در دامنه هاي جنوبي، گرماي خورشيد، سايه هاي ذوب شده برجاي ميگذارد. سايه هاي ذوب شده درختان و سنگها بر روي برف انباشته ميشود. اين پديده بخصوص در بهار ديده ميشود.
* جهت باد بسيار مهم است. زيرا يک باد گرم و شديد برفها را زودتر از خورشي دآب ميکند، که اين پديده ميتواند شما را در جهت يابي گيج کند.

يخ زدگي دريا و جهت يابي
تکه هاي کوچک يخ صاف، مسافت احتمالي شما را از ساحل نشان ميدهد. اگر تکه هاي يخ مانند پازل نزديک هم هستند، نشان ميدهد که شما از خشکي خيلي دور نيستيد. اگر لبه هاي تکه هاي يخ تيز و برنده است، بيانگر نزديکي به ساحل ميباشد اما اگر قطعات يخ گرد و از هم دور هستند، نشان اين است که از ساحل دوريد.

جهت يابي توسط يخچالها
يخچالها با سنگها يا مانعي بزرگ، ميز يخچالي را تشکيل ميدهند. صخره هاي بزرگ از آب شدن يخ زيرشان ممانعت ميکند. بنابراين سنگ همچنان روي سطح يخ باقي ميماند. سنگها يا موانع تدريجاً به عنوان محور قرار ميگيرند. پايه ها نشان دهنده جنوب هستند به دليل تابش خورشيد بيشترين مقدار ذوب را دارد و به سمت جنوب خم شده و حالت ميگيرد. بعد از مدتي اين پايه‌ها آب ميشود و خورشيد اين فرآيند را همچنان انجام ميدهد.

تأثيرات خورشيد و باد
* فرسايش يخ در شيبهاي جنوبي به خاطر سرماي بيشتر در شب و گرماي بيشتر در روز چشمگيرتر است.
* در نيمه گرمتر سال فرسايش در شيبهاي شمالي تپه ها نامحسوس تر است.
* در شيب هاي جنوبي گرماي خورشيد بر روي توده هاي برفي، درختان، بوته ها و سنگها سايه‌هاي جذاب مي سازد.
* توجه کنيد که جهت باد بسيار مهم است زيرا يک باد گرم و قوي برف را سريعتر از خورشيد ذوب ميکند.

 

 

جهت يابي از روي باد

 

بادها را از جهتي که مي‌وزند، نامگذاري ميکنند مانند باد شمالي از شمال.
هر منطقه اي باد غالب و برجسته اي دارد که در فصل خاص يا گاهي در تمام فصول مي‌وزد. باد غالب، باد خاصي است که وزش آن طولاني تر بوده و در جهت خاصي مي وزد.
باد غالب بر رشد درختان و گياهان، جهت جمع شدن برفهاي باد آورنده و در جهت علفهاي بلند تأثيرگذار است.
* در هر منطقه اي باد غالب ويژگي هاي خاص خود را دارد مثل درجه حرارت، رطوبت و سرعت که در فصول مختلف تغيير ميکند.
* در روي دريا و اقيانوسها بادهاي غالب داراي ويژگيها و ابرهاي خاص خود هستند.

جهت يابي از روي باد غالب منطقه
نواحي معتدل: از غروب مي وزد. (در هر دو نيم کره شمالي و جنوبي)
نواحي گرمسيري: بين مناطق شمال شرقي و جنوب شرقي جريان دارند.
* خط استوا: معمولاً از سمت شرق مي وزد.
* نيم کره شمالي: بادهاي شمالي از بادهاي جنوبي سردتر است.

تأثيرات خاص بادها
بادهاي صحرايي يا بياباني: همگي خشک و معمولاً همراه با ابر و باران است.
نواحي قطبي: اگر دماي باد گرمتر از محيط باشد جهت آب را نشان ميدهد. افت ناگهاني دما بدون تغيير جهت، امکان وجود يک کوه يخي شناور را نشان ميدهد.
روي زمين: براي پيدا کردن جهت حرکت مستقيم ميتوان از باد غالب استفاده کرد. باد به همان سمتي که بايد بوزد مي‌وزد. بنابراين مواظب هرگونه تغيير دما، رطوبت و قدرتي که باعث تغيير جهت باد شود، باشيد.
در جنگلها: به تغيير جهت ابرها دقت کنيد. مخصوصاً ابرهاي بلندي که توسط بادهاي غالب آورده ميشوند. با نگاه به نوک درختان ميتوانيد جهت باد را بفهميد.

جهت يابي باد غالب
درختان تنها در مناطق باز و سريع، مخصوصاً مناطق معتدل به بادهاي غالب عادت ميکنند. در زمستان باد غالب معمولاً با برف و تگرگ همراه است که باعث شکستن شاخه هاي جوان ميشود.
 

 

جهت يابي از روي درختان و گياهان


هرگونه اي از درختان برشها و خصوصيات خاص خود را دارد. باد و آفتاب بر درختان تأثير ميگذارند و اين سرنخي است براي محاسبه جهت شمال- جنوب.

تأثيرات باد بر درختان:
* جهت خم شدن اغلب درختان منطقه نشان دهنده جهت وزش باد غالب منطقه است.
* با دانستن جهت بادهاي شديد و با نگاه کردن به درختان در مسير باد ميتوانيد چهار جهت اصلي را تشخيص دهيد.
* باد ممکن است با صدمه زدن يا خشک کردن شاخه هاي جوان، رشد درخت را کند يا متوقف کند.
* درختي که براي تعيين جهت استفاده ميشود بايد در محلي باز و وسيع باشد. نبايد در پناه تپه، درختان ديگر يا ساختمانها باشد. چند تا از درختان نزديک به هم را مورد آزمايش قرار دهيد. مطمئن باشد که درختان هرس نشده باشند.

اثرات خورشيد بر درختان:
معمولاً وزش باد، باعث کند شدن رشد درختان ميشود برعکس که خورشيد رشد شاخه ها و برگها را زياد ميکند.
* در نيم کره شمالي، قوس خورشيد به سمت جنوب است به همين دليل درختان جنوب بهتر و بيشتر رشد ميکنند وجود درختاني مثل: صنوبر سياه و سفيد، راش، بلوط، درختان آزاد، شاه بلوط هندي، افرا نروژي و درخت اقاقيا صحت اين مسئله را ثابت ميکنند. اين درختها در جنوب بيشتر ديده ميشود. (مطمئن باشيد که اين درختان درمعرض بادهاي شديد هستند.)
* به خاطر نوع تابش خورشيد، شاخه هاي جنوبي درختان افقي تر و شاخه هاي شمالي عمودي‌ترند.
* درختان مثل کاج، سرو، صنوبر راست رشد ميکنند.
* بعضي انواع درختان نيز بدون نور خورشيد رشد ميکنند.
* خزه و گل سنگ در سايه بهتر رشد ميکنند و در مکانهاي مربوط عمرشان بيشتر است. در آمريکاي شمالي يک اصول کلي وجود دارد که تبخير در درختان و صخره هاي قسمت شمالي خيلي کمتر است. خزه در نور آفتاب خرمايي رنگ است و در مکانهاي سايه و مرطوب سبز يا طوسي رنگ.
* در نيم کره شمالي، معمولاً درختان برگ ريز در شيب هاي جنوبي تپه ها مي رويند و سراشيب‌هاي شمالي هميشه سبز است.
* در کوههاي سنگي، کاجهاي انحناپذير در شيب جنوبي صنوبر انگلمان در شيب شمالي مي‌رويند.
* کاکتوسهاي شبکه اي به سمت جنوب تمايل دارند.
* به خاطر درجه حرارت شمال، گلها و گياهان به سمت جنوب و شرق تمايل دارند.
* نوعي درخت با نام علمي سينوم لاکيناتوم وجود دارد که رشد برگهايش به سمت خط شمال- جنوب است ودر نور آفتاب مي‌رويد.

نشانه هايي که سرخپوستان به کار ميگيرند
* جهت رويش بعضي از درختان به سمت جنوب است زيرا به سمت خورشيد رشد ميکنند.
* پوست بعضي درختان به سمت شمال تيره تر و خشن تر است.
* حلقه هاي تنه درخت به سمت شمال ضخيم تر از قسمت جنوبي هستند.
* زمين اطراف ريشه درختان به سمت جنوب سست تر و توخالي تر از قسمت جنوبي است پس زمين به سمت شمال سفت تر بوده و به خشکي زمين جنوبي نيست.

 

 

 

 

جهت يابي بوسیله حيوانات و حشرات -

 

عنکبوتها لانه خود را درمقابل باد نمي سازند. يک لانه پاره شده و دوباره ساخته شده نشان دهنده اين است که باد وزيده شده، باد غالب نبوده است.
* اغلب حيوانات، پرندگان و حشرات لانه هاي خود را خارج از مسير باد و ايمن مي‌سازند.
* در بالاي عرض جغرافيايي شمالي، قسمت شرقي تپه ها و کوهها بهتر و مناسبتر است. ميتوان به راحتي لانه هاي زيرزميني موشها را زير کنده هاي مرده درختان، لانه دارکوبها و پرندگان پيدا کرد. اينها نشان دهنده جهت شرقي، جنوب شرقي و جنوب هستند.

نشانه هاي مور تپه ها
مورچه هاي جنوبي، مور تپه ها يا خانه هاي خود را بر روي شيبهاي جنوب شرقي ميسازند زيرا خورشيد در پاييز و زمستان بيشتر به اين قسمتها مي تابد.
مور تپه هاي خود را نزديک درختان و صخره هاي جنوبي و جنوب شرقي بنا ميکنند. تنها مورچه دروگر غرب آمريکايي است که فقط وروديه مور تپه را در پايين جنوب شرقي و جنوبي مي‌سازد. البته لانه مورچه نقره اي هم در مناطق کوهستاني بلند کولورادو به همين شکل است.
 


 

 

 

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
           

          

           

          

 

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

شايد منابع عظيم ثروتي كه در كوير وجود دارد در تصور خيلي از افراد نگنجد، اما واقعيت دارد كه بسياري از داشته هاي كوير را در هيچ كجاي ديگر از اين عالم نمي توان يافت. سخن از داشته هاي كوير است، از سكوت و آرامشش، از شب هاي پر ستاره اش، از خاكهاي پر بارش و از هزاران ثروت ناشناخته ديگرش.

كوير زيباي ايران با آن ْآرامش بي بديلش بسياري از افراد را شيفته روان درماني خويش كرده است. درسالهاي اخير موج جديدي از تفكر يعني موج تفكر و علاقه به عرفان مشرق، تمايل به ماوراء الطبيعه و اعتقاد به خدا در ميان جوامع اروپايي و آمريكايي به وجود آمده كه موجب شده مردم اين كشورها در جستجوي خداي خويش و با توجه به تعليمات ارائه شده در آيين بودا و تصوف شرقي كه مراقبه و گوشه نشيني را به پيروان خود توصيه مي نمايند، براي يافتن سكوتي بي انتها و ايجاد پيوند با انرژي لايزال الهي به دنبال اماكن بكر و ساكت باشند و كوير ايران را مكاني مناسب براي رسيدن به هدف خود قرار دهند.

              

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
           خلوت تنهایی 
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
كوير! كوير را دوست دارم. دست دارمش به خاط قدرتش، غرورش و استقلالش! قدرت از آن جهت كه حيات دارد. حياتي در سختي! غرور دارد! غرور از آن جهت كه طلب نمي‌كند آن چيزي را كه ندارد و مي‌جويد آن را. هرچند كه نامهربانيهاي اطرافش را مي‌بيند.و استقلالش را از جهت زنده بودن. زنده است و مستقل زان سبب كه حياتش وابسته به اطرافش نيست. كاش كوير مي‌بوديم! كويري خشك و سخت، اما قدرتمند و مغرور و مستقل!....                                                

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
 تپه ماسه اي هلالي شکل و منفردي که نسبت به جهت وزش باد غالب در منطقه به صورت متقاطع و عرضي قرار مي گيرد و داراي دامنه مايلي است که به سمت جهت وزش باد است. بالها يا شاخهاي هلال در جهت وزش باد تمايل دارند. دامنه پرشيب تر داخل شاخها مخالف جهت وزش باد و مقعر است. ارتفاع برخان مي تواند بيشتر از 30 متر و عرض آن (فاصله بين دو شاخ) بيشتر از 350 متر بشود. برخان روي سطح هموار و سخت، جايي که مقدار ماسه در حد معين و محدود و سرعت باد ثابت و در حد متوسط باشد، تشکيل مي شود. برخان از جمله معمولترين انواع تپه هاي ماسه اي است که خاص نواحي بياباني خيلي خشک درون خشکي است. 
 

در نواحی كويري، با جابه‌جایی ماسه‌ها در سطح زمین توسط باد، و رسوب آن‌ها به صورت برجستگی‌های کوجک برخان‌ها ایجاد می‌شوند.برخان‌ها تپه‌های ماسه‌ای هلالی‌شکلی هستند که دو زایدهٔ طویل در جهت وزش باد دارند. اندازه آنها بسیار متفاوت است و بین ۱۰ تا ۲۰ متر ارتفاع دارند.

بلندی بعضی برخان‌ها در دشت لوت در ایران به ۴۰ متر نیز می‌رسد. برای تشکیل برخان، علاوه بر مقداری ماسه یک مانع کوچک یا بزرگ نیز لازم است. برخان ایجاد شده ممکن است به مرور زمان بزرگ‌تر شوند امّا حرکت ماسه در دامنة کم‌شیب و طولانی رو به باد و ریختن آن به پای دامنة پرشیب پشت به باد، باعث می‌شود که کلّ تپه به مرور زمان و به آهستگی به سمت جلو جابه‌جا گردد.

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
 

 

كوير انتهاي زمين است؛ پايان سرزمين حيات است؛ در كوير گويي به مرز عالم ديگر نزديكيم و از آنست كه ماوراءالطبيعه را ـ كه همواره فلسفه از آن سخن ميگويد و مذهب بدان ميخواند ـ در كوير بچشم ميتوان ديد، ميتوان احساس كرد. و از آنست كه پيامبران همه از اينجا برخاسته‌اند و بسوي شهرها و آباديها آمده‌اند. «در كوير خدا حضور دارد»! اين شهادت را يك نويسنده روماني داده است كهبراي شناختن محمد و ديدن صحرائي كه آواز پر جبرئيل همواره در زير غرفه بلند آسمانش بگوش ميرسد، و حتي درختش، غارش، كوهش، هر صخره سنگش و سنگريزه‌اش آيات وحي را بر لب دارد و زبان گوياي خدا ميشود، به صحراي عربستان آمده است و عطر الهام را،‌ در فضاي اسرارآميز آن استشمام كرده است.(1)
در كوير بيرون از ديوار خانه، پشت حصار ده، ديگر هيچ نيست. صحراي بيكرانه عدم است، خوابگاه مرگ و جولانگاه هول. راه، تنها، به سوي آسمان باز است. آسمان! كشور سبز آرزوها، چشمه مواج و زلال نوازشها، اميدها و‌… انتظار! انتظار! … سرزمين آزادي، نجات، جايگاه بودن و زيستن، آغوش خوشبختي،‌ نزهتگه ارواح پاك، فرشتگان معصوم، ميعادگاه انسانهاي خوب، از آن پس كه از اين زندان خاكي و زندگي رنج و بند و شكنجه‌گاه و درد، با دستهاي مهربان مرگ، نجات يابند!
آسمان كوير سراپرده ملكوت خداست و‌… بهشت! بهشت، سرزميني كه در آن كوير نيست، با نهرهاي سرشار از آب زلالش، جوي‌هاي شير و عسل و نان بي‌رنج و آزادي و رهائي مطلقش؛ بي‌ديوار، بي‌حصار، بي‌شكنجه، بي‌شلاق، بي‌خان، بي‌قزاق‌… بي‌كوير! همه جا آب، همه جا درخت، همه جا سايه! سايه طوبي كه كران تا كران بر بهشت سايه گسترده است و آفتاب، اين عقاب آتشين بال دوزخ، در دل انبوه شاخ و برگش آواره گشته است. آسمان كوير، بهشت، آنجا كه «ميتوان، آنچنان كه بايد، بود»، «آنچنان كه شايد، زيست»، آنچه در كوير همواره افسانه‌ها از آن سخن ميگويند، آنچه هرگز در زمين نميتوان يافت. آري! در كوير،‌هيچكس اين دو را نديده است.
كوير، اين هيچستان پر اسراري كه در آن، دنيا و آخرت، روي در روي هم اند. دوزخ زمينش و بهشت، آسمانش، و مردمي در برزخ اين دو، پوست بر اندام خشكيده، بريان؛ پيشاني، هماره پرچين؛ لبها هميشه چنان كه گويي مرد ميگريد يا دلش از حسرتي تلخ يا از منظره‌اي دلخراش ميسوزد؛ ابرواني كه چشمها را در دو بازويشان ميفروشند و پناهشان ميكنند و پلكهائي كه همواره، از ترس. خود را از دو سو، بهم ميخوانند و بر روي چشمها مي‌افكنند تا پنهانشان كنند، و چشمها كه همواره گوئي مشت ميخورند و به درون رانده ميشوند و نگاههاي ذليلي كه اين چشمهاي بي‌رمق و بگود افتاده كتمانشان ميكنند و‌… اينها، همه، كار آن خورشيد جهنمي كوير! كه در كوير نگاه كردن دشوار است و بايد چشمها را با دست سايه كرد تا كوير نبيند. كه در كوير سايه را مي‌پرستند و نه آفتاب را، شب را ميخواهند و نه روز را، نه پرتو عنايت بزرگان، كه سايه شان را و نه نور خدا‌…

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
جاده ی کویری، خط مستقیمی ست که به ناکجا ختم می شود. هر مسافری که آن را پیموده باشد، حتی برای لحظه ای هم که شده، شوق رسیدن به آسمان را در آن انتهای ناکجا، پایانی که هیچ گاه نمی رسد، در خود حس کرده است و هر چه که نگاه می کنی نمی دانی که کویر جاده را می بلعد یا آسمان آن را در خود پنهان می کند.  دوست دارم در این خیال بمانم که این نیسان قدیمی آهسته تر از مسافر پیاده ای که با قدمهایش حرف می زند، جلو می رود و کویر هم با پهنای سپید و یکنواخت خود، خیالم را همراهی می کند. جاده آغوش کویر را می پیماید یا من آغوش جاده را؟ دارم با راننده حرف می زنم. او سوال می کند. من جواب می دهم. و او راضی از این جوابها، می گذارد تا صدای زوزه ی نیسان کهنه اش یادم بیندازد که داریم جلو می رویم. می رویم تا رویای او را به واقعیت پیوند بزنیم.
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
اولين همايش ملي كويرنوردي و جذابيتهاي گردشگري كوير
قسمت زيادي از كشور ما داراي بافت طبيعي بياباني و كويري است كه عامل اصلي محروميت در اين مناطق مي باشد . ادامه

از بیابان زایی تا بیابان زدایی
گروه اجتماعی – همه ساله در روز پنج ژوئن – 15 خرداد – روز جهانی محیط زیست در اکثر کشورهای جهان برگزار می شود. این روز در واقع بهترین فرصت برای اطلاع رسانی عمومی و همکاری مشترک بین کشورها و مجامع در زمینه مسایل و سیاستهای مرتبط با محیط زیست است. ادامه

فتح گرمترين كوير ايران؛ دشت لوت

فتح دشت لوت با ١٥٤كيلومتر آرزوي هر طبيعت‌گردي است
ادامه

كوير نمك زيرپاي خراساني ها

خراسانيها پس از صد سال كوير نمك را دوباره زيرپا گذاشتند
ادامه

امسال كويرنشينان هم برف ديدند
كوير مركزي و مرنجاب توده‌هاي بزرگ يخ وبرف را در دماي ٣٠درجه بالاي صفر تجربه كرد ادامه

دو روز شترسواري براي برگزاري شب‌ شعر آتش و كوير
تماشاي كوير از فاصله سه متري جذابيت خاص خود را دارد ادامه

امسال كويرنشينان هم برف ديدند

كوير مركزي و مرنجاب توده‌هاي بزرگ يخ وبرف را در دماي 30 درجه بالاي صفر تجربه كرد

صادقی.

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

کویر لوت

 

 

کویر لوت در کویری است در منطقه جنوب شرقی ایران. این کویر در شمال شرقی شهرستان کرمان قرار دارد. و از شهر انار نیز راه دارد. هسته آن گرمترین نقطه کره زمین است.

فهرست مندرجات

 واژه کویرلوت

اصطلاحات جغرافیایی که تاکنون به این خطه پهناور نسبت داده شده است عبارت‌اند از: چاله لوت (چاله لوت در کتاب ژئومرفولوژی کاربردی –بیابان – فرسایش بیابانی – دکتر حسن احمدی معادل پلایا Playa یک واژه اسپانیائی است گرفته شده و به معنی حوضه مرکزی و یا به عنوان چاله داخلی مورد استفاده دارد)، دشت لوت، کویر لوت، بیابان لوت و .... ولی واژه «دشت لوت» در برگیرنده تمامی واژه‌های دیگر است.

 موقعیت و شاخص‌های کلی دشت لوت

 • دشت لوت محدوده‌ای است بین استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان
 • دشت لوت بین دو گسل نهبندان در شرق و نای بند در غرب قرار دارد.
 • حد شمالی آن در حد مدار 32 درجه و حد جنوبی در حد مدار 28 درجه .است
 • وسعت حوضه آبگیر دشت لوت، حدود 175 هزار کیلومتر مربع (یک دهم مساحت کشور)
 • طول آن از شمال به جنوب حدود 900 کیلومتر و غرب به شرق حدود 300 کیلومتر است
 • پست‌ترین نقطه دشت لوت 190 متر از سطح دریا است(لوت مرکزی)
 • دشت لوت جایگاه رخداد زمین لرزه‌های بزرگ و مهمی بوده است
 • در پای کوه‌های مشرف به کویر بزرگ لوت آثاری از سکونت انسان از هزاره چهارم پیش ز میلاد مسیح مشاهده شده (ماخذ شماره 2)
 • بزرگ‌ترین ناحیه جمعیتی دشت لوت «شهداد» که در گذشته‌های دور به آن خبیص می‌‌گفتند.
 • دره سیرچ و ناحیه مسکونی آن به همین نام یکی از زیباترین چشم اندازهای سر سبز حاشیه این دشت اسرار آمیز است.

 پدیده‌های جالب

اشکال شگفت انگیز دشت لوت در واحدهای جغرافیایی آن

دشت لوت نمایشگاهی طبیعی از شگفت انگیزترین عوارض بیابانی دنیا است نظیر:

 • بزرگ‌ترین شهر کلوخی جهان.. منطقه کلوتها از دور به خرابه‌های شهری بزرگ می‌‌ماند که توصیف‌های گونان از آن شده است نظیر: شهر خیالی و یا شهر لوت
 • مرتفع‌ترین هرمهای ماسه‌ای دنیا در لوت است. مرتفع‌ترین هرم‌های شناخته شده دنیا حداکثر 300 متر ارتفاع دارند (لیبی) اما در لوت ارتفاع برخی هرم‌ها گاه به 480 متر هم می‌‌رسد.
 • 40 مخروط آتشفشان کواترنر در سطح دشت لوت وجود دارد .
 • پهنه‌های وسیع ماسه و ریگ با طیف رنگی قهوده‌ای روشن تا خاکستری و سیاه نظیر «گدار باروت» که چون خاک آن سیاه و شبیه باروت است به این نام حوانده می‌شود
 • دشت‌هایی از گدازه‌های بازالتی چاله چاله نظیر «گندم بریان»
 • پهنه‌های شنی مواج
 • بزرگ‌ترین نبکاهای جهان تپه‌های شنی پوشیده از گیاه (نبکا‌ها) که یکی از شگفتی‌های همزیستی خاک و آب و گیاه است. این نبکاها به گلدان بیابان نیز نامیده شده‌اند.
 • مرتفع‌ترین ربدوها ((Rebdou (ربدو‌ها مشابه نبکاها با ابعاد بزرگ‌تر شکل‌های پیچیده‌تر در لوت غربی می‌‌باشند.)
 • پهنه‌هایی به شکل چندضلعی‌های متعدد که حاصل قشر نمکی ضخیم و تبخیر شدید سطح زمین است
 • کویر پاشتری، سطح این نوع زمین‌ها اینطور بنظر می‌‌رسد که پس از بارنگی زیاد خیس شده و تعدادی شتر روی آن راه رفته اند.
 • هامادا Hammada دشت‌هایی از ریگ، شن و پوشیده از خاک‌های ریگی که فاقد گیاه است

 واحدهای جغرافیایی

دشت لوت به سه واحد جغرافیایی تقسیم شده است:

یک – لوت شمالی :

از عناصر ریگ، شن و ماسه تشکیل شده است و حد جنوبی آن را بریدگیهای نا منظم مشرف به چاله «رود شور بیرجند» تشکیل می‌‌دهد. ناهمواری‌های ماسه‌ای به شکل سفره‌های ماسه‌ای در آن وجود دارد.

دو – لوت مرکزی

شگفت انگیزترین قسمت دشت لوت است. در قسمت‌های شرقی لوت مرکزی تپه‌ها و توده‌های عظیم و بهم پیوسته ماسه‌ای قرار گرفته و سطح قابل توجهی از لوت را به عرض متوسط 52 کیلومتر وطول متوسط 162 کیلومتر در لوت پوشانده است.

بخشی از ناهمواری‌های لوت مرکزی دارای پوشش گیاهی بوده و بخش غربی آن فاقد پوشش گیاهی است.

از نظر زمین‌ریخت‌شناسی لوت مرکزی به سه منطقه اصلی (از غرب به شرق) تقسیم شده است (ماخذ شماره 4)

الف –دشت سر Pediment

به عرض 5 تا 10 کیلومتر به صورت نواری سطح آن را ماسه و لای(silt)و نمک پوشانده است(جنوب شهداد)

ب- کلوت ها

کلوت ها(کلوت اصطلاح محلی است) به خندق‌های بسیار عظیم که حاصل فرسایش آبی و بادی است به عنوان پدیده‌ای بی نظیر در دنیا شناخته شده است . تصویر:shahdad1.jpg

«رود شور» در مرطوب کردن دیواره این کلوت‌ها اثر کافی داشته و فرسایش‌های آنها را تسهیل کرده است

منطقه کلوت‌های در 43 کیلومتری شهداد (24 کیلومتری ده سیف) قرار دارد و در مساحتی به عرض متوسط 80 کیلومتر و طول متوسط 145 کیلومتر را تشکیل داده اند.

مهم‌ترین بادی که دیواره‌های کلوت‌ها را فرسایش می‌‌دهد بادهای 120 روزه سیستان است .

در فاصله کلوت‌ها زمین پوشیده از ماسه بادی است و در نقاطی که ماسه بادی نیست زمین از نوع رس لائی و رس است.

ج- تپه‌های ماسه ای

در شرق لوت مرکزی منطقه‌ای به عرض 50 کیلومتر و طول 100 کیلومتر متر را تشکیل می‌‌دهند. ارتفاع این تپه‌های ماسه‌ای تا 500 متر هم می‌‌رسد (ماخذ شماره4). نا همواری‌های ماسه‌ای به اشکال برخان (Barkhan) – هرم‌های ماسه‌ای –سیف (sif) و تپه‌های طولی دیده می‌شود .

لوت جنوبی (لوت زنگی): غنی‌ترین قسمت چاله لوت از نظر پوشش گیاهی است


 نبکا پدیده شگفت انگیز دشت لوت

در حدود 20کیلومتری شهداد ،درختان و درختچه‌های گز در گلدان‌های بیابانی لوت جای گرفته‌اند که به آن نبکا گفته می‌شود یا تل‌های گیاهی.

زمین‌های بین نبکاها پوشیده از ماسه است.

نبکاها عموماٌ در سطح همواری که میزان ماسه آن متوسطو سطح آب زیر زمین بالا بوده و یا رطوبت موجود کافی برای حیات پوشش گیاهی باشد ظاهر می‌شوند. عناصر تشکیل دهنده نبکا شامل ماسه – لای، رس و سلت است.

شکل نبکا تابعی است از اندازه، تراکم و میزان رشد گیاه میزبان. گونه‌هایی نظیر دسته‌ای از گرامینه‌ها، درختچه‌های تاغ،گز و.. می‌‌باشند در کویر لوت گونه گیاه گز (Tamarix) از گونه‌های میزبان نبکاها هستند .ارتفاع نبکاها از چند دسیمتر تا چند متر و طول آن از یک متر تا 10 متر می‌‌رسد

شایان ذکر است گیاهان منفرد باید ارتفاعی بیش از 10 الی 15 سانتی متر داشته باشند تا اینکه بتوانند ماسه‌ها را کنترل نماید. اگر دانه‌های ماسه چسبندگی نداشه باشند به عبارتی عناصر رس و لای نداشته باشند حجم آنها با تغییر و سرعت باد تغییر می‌‌یابد. با افزایش میزان رسوب، گیاه برای جلوگیری از مدفون شدن به رشد خود در جهت بالا ادامه می‌‌دهد این رشد تا آنجا است که ریشه گیاه در ارتباط با سطح آب زیر زمینی باشد اما جایی که آب زیر زمینی افت می‌کند این ارتباط قطع و تخریب نبکاآغاز می‌شود که سرانجام به مرگ نبکا می‌‌انجامد.

نبکاهای چندین ساله و دائمی در تغییر سطح سفره آب زیر زمینی، هرزآبها، تبخیر و تعرق، کنترل رسوبات بادی در منطقه نقش اساسی دارند

ربدوها Rebdouبا ابعاد بزرگ‌تری ء از نبکاها متمایز می‌شوند. طول آنها به 2 تا 7 متر و عرضشان به 1 تا 5 متر می‌‌رسد. غیر از ابعاد، شکل ربدوها نیز پیچیده تر از نبکا ‌ها است. و گاهی چند خروط را نشان می‌‌دهد که کنار هم قرار گرفته‌اند. مرتفع‌ترین ربدوها در لوت غربی دیده می‌شود که گاه ارتفاع آنها به 12 متر می‌‌رسد (بلندی یک ساختمان 4 طبقه)

منابع

 • 1) گزارش‌های جغرافیایی –نشریه شماره یک – نمونه‌هایی از خاک‌های لوت زنگی و شبکه آبهای دشت لوت – نگارش دکتر فرج الله محمودی و دکتر پرویز کردوانی – مرداد 1349 . به کوشش محمد صادقی
 • 2) شهداد و جغرافیای تاریخی دشت لوت – نگارش دکتر احمد مستوفی – نشریه شماره 8 گزارش‌های جغرافیایی – دیماه 1351 . به کوشش محمد صادقی
 • 3) گزارش‌های جغرافیایی – نشریه شماره 13 – شهداد تا ده سلم – نگارش دکتر پرویز کردوانی . به کوشش محمد صادقی
 • 4) ژئومرفولوژی کاربردی – جلد – 2: بیابان – فرسایش بیابانی – دکتر حسن احمدی – انتشارات دانشگاه تهران 1377 . به کوشش محمد صادقی
 • 5) نقشه ژئومرفولوژی قسمت جنوبی دشت لوت انتشارات سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح مقیاس 1:600000 . به کوشش محمد صادقی
 • -گردآوری و تنظیم مطالب: کانون دیده بانان زمین - نسرین دخت خطیبی (پژوهشگر جغرافی) . به کوشش محمد صادقی
 
[ ] [ ] [ محمد صادقی ]

جانوران کویر نمادی از زندگی در شرایط سخت هستند. از این رو حفاظت از آنها برای حفظ چرخه حیات امری لازم و بدیهی است. برای آشنایی بیشتر با جانوران مناطق کویری ایران بر روی پیوندهای زیر کلیک کنید. هر پیوند شامل زیستگاه ، تغذیه ، تولید مثل و اطلاعات مفید دیگری از هر جانور می باشد.

 

پستانداران :
bullet

بز وحشی

bullet

پلنگ

bullet

جبیر

bullet

خارپشت

bullet

خرگوش

bullet

خفاش

bullet

کفتار

bullet

کاراکال

bullet

گرگ

bullet

گورخر

bullet

گوزن ایرانی

bullet

گربه شنی

bullet

روباه ترکمنی

bullet

روباه شنی

bullet

سياه گوش

bullet

شتر

bullet

موش خاردار

bullet

موش صحرایی

bullet

موش کور

bullet

یوزپلنگ

 

پرندگان :

bullet

آنقوت

bullet

اسكوا

bullet

بال لاكي

bullet

بلدرچین

bullet

بادخور

bullet باز
bullet بلبل خــرما
bullet بوچانگاه
bullet بوتیمار
bullet پري شاهرخ
bullet جغد
bullet چکاوک
bullet چرخ‌ريسك
bullet سار
bullet

ليكو

bullet

تیهو

bullet

كاكايي

bullet

كشيم

bullet

کبک

bullet

کوکر

bullet

کبوتر

bullet

كمـر كلي

bullet

گنجشک

bullet

عقاب طلایی

bullet

عقاب طلایی (2)

bullet

دارخــزك

bullet

دم جنبانک

bullet

ابيا

bullet

سبزقبــا

bullet

سهره

bullet

شاهین

bullet

شتر مرغ

bullet

شهد خور

bullet

فلامینگو

bullet

صعوه

bullet

زنبور خور

bullet

زاغ بور

bullet

مرغ جیرفتی

bullet

مرغابی كله سبز

bullet

مگس گير

bullet

هوبره

خزندگان و مارمولکها :

bullet

انواع مار

bullet

گاندو

bullet

 تير مار

bullet

مارمولک

bullet

مار قيطانى

bullet

مار كرمى

 

حشرات کویر :

 

bullet

انواع عقرب

bullet

پشه

bullet

پروانه

bullet

کفش دوزک

 

 

 

bullet

کرم خاکی

bullet

سنجاقک

bullet

حلزون

bullet

موریانه

 

 

 

bullet

ملخ

bullet

مگس

bullet

مورچه

 

 

 

 

سایر مقالات در ارتباط با جانوران کویر :

 

bullet

انواع شترهای ایران

bullet

انواع مارهای ایران

bullet

انواع روباه

bullet

دانستنیهایی از هوبره

bullet

انتخاب يوزپلنگ ايراني براي همتا‌سازي

bullet

فاز اول سرشماري «يوزپلنگ» در استان يزد اجرا شد

bullet

ماه و پلنگ

bullet

ديدار بازاغ بور در دلبر

bullet

پلنگ ايران؛راز ماندگاري يك نژاد

bullet

چگونگي تغيير رنگ در آفتاب پرست ها

bullet

عزم ملی برا حفظ یوزپلنگ

bullet

كشف 20 قطعه پرنده كمياب هوبره در رباط خان طبس

bullet

حيوانات صحرا

bullet

زاغ بور، جواهر كمیاب كویر

bullet

تیهو، پرنده ای در كویر یزد

bullet

شب، پلنگ، كوير

bullet

زبان و لهجه در ملخ ها

bullet

دانستنی هایی از موش

bullet

شير ايراني گونه اي منقرض شده

bullet

ببر ايرانی گونه ای منقرض شده

bullet

شیر ایرانی (2)

bullet

شترهاي دوكوهانه در ايران

bullet

فيزيولوژي بدن غزال در کویر

bullet

رفتار شناسي حيوانات

bullet

فاخته ها و روش تخمگذاری

bullet

رابطه سرعت رشد جانوران با فشار محیط

bullet

ذخیره چربی در بدن مورچه ها

bullet

زندگی خارق‌العاده پشه‌ها

bullet

رابطه بين اندازه چشم و آواز خواندن پرندگان

bullet

درباره پرندگان

bullet

مهاجرت پرندگان

bullet

چرا گاهی اوقات مار ها غذا نمی خورند

bullet

واکنش های رفتاری مارها

bullet

چرا زبان مارها چنگال‌مانند است؟

bullet

مواد سازنده ی سم مار ها

bullet

نقش مذهبی مار ها در دنیا

bullet

مورچه ها چگونه راه خود را پیدا می کنند

bullet

استخوان بندی پرندگان

bullet

استخوان بندی پستانداران

bullet

استخوان بندی خزندگان

bullet

ساختار پر در پرندگان

bullet

درباره پرواز پرندگان

[ ] [ ] [ محمد صادقی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وب

مدیریت وبلاگ محمد صادقی
تلفن تماس برای تبادل و گرفتن اطلاعات
در رابطه با کویر
09139910943
معنی "دنیای کویر" به زبانهای زنده دنیا
انگلیسی = world deserts
عربی = صحاری العالم
اسپانیایی = Mundial de los Desiertos
ایتالیایی = World Deserti
ژاپنی =世界の砂漠
آلمانی = World Wüsten
روسی = Пустынь мира
فرانسوی = Déserts du Monde
آفریقایی = World Woestyne
کره ای =세계 사막


تعريفي از كوير :
كوير زمين بي آب و علف و شوره زار كه در زبان عربي قراح گويند .
بياباني از وي زمان ديو و شير همه خاك شخ و همه كه كوير
آب كوير :
در ناحيه ي كوير آب بسيار كم است، قناتها و چسمه سارها بي تهايت كم آب و اغلب شور و آب قريه جندق و قسمتي از آباديهاي بيابانك شيرين و بدتر از همه آب قريه ي خور تشخيص داده شده است .


.
جنگلهاي كوير :
در دامنه ي كوهها و تپه هاي شني جنگلهاي مختصري از چوب " طاق " و " اسكم بيد " و " كوره گز " و " جغنه " يافت مي شود كه از آنها زغال تهيه مي كنند و به مصرف سوخت مي رسانندحيوانات كوير :
حيوانات موذي از قبيل مار و عقرب و غيره مطلقا در اين ناحيه يافت نمي شود ،‌در پاره اي از نواحي كوهستاني كبك و تيهو و ميش و قوچ و گاهي هم پلنگ و در دشتها كم و بيش آهو به نظر مي رسد .معادن كوير :
ظاهرا در كوير معادن زياد است و انواع معادن از سرب و مس و طلا و نقره و آهن و زغال و پنبه ي كوهي و لاجورد و غيره يافت مي شود . اين معادن در اطراف انارك و چوپانان است .


مركز كوير :
بلوك جندق كه مركز كوير است تقريبا يك ناحيه ي كوهستاني است زيرا تمام ناهمواريهاي بزرگ و كوچك آن از سلسله جبال محصور است . اراضي آن يا شني و ماسه ايست يا كوير و شوره كه قسمتي از آن را اهالي حاصلخيز كرده اندگياهان كوير :
اگر زمينهاي كوير را كه در بعضي نقاط آن جزئي "شوره گز" و " الي جون " و " سگ ليسه " يافت مي شود ، مستثني كنيم ،‌بقيه اراضي با انواع گياهان گوناگون پوشيده و چراگاههاي بزرگي بوجود آورده است ، در ضمن گياهايي مانند اشجار گز – وتاق – رايش كه به آب كمي احتياج دارند و بسيار مقاومند ، اشجار كاج – بلوط – توت – اكاسيا – بنه – انجير – بادام كوهي – پسته و گردو كه باعث مي شوند سفره هاي زير زميني باقي بماند ، گياه " درمنه " هم كه آن را " تغ " يا " تخ " مي گويند فراوان است و براي ساختن " سنتونين " بكار مي رود و همچنين انواع گياهاي ديگري هم يافت مي شود كه مصرف طبي دارند

آمار به روز جهان
http://www.worldometers.info/fa/